Rynek wymusza zakupy polis OC

Marcin Bołtryk
27-01-2000, 00:00

Rynek wymusza zakupy polis OC

Prawnicy i księgowi kreują popyt na ubezpieczenia

MECHANIZM PRECEDENSU: Często notowane jest lawinowe zainteresowanie ubezpieczeniami OC — po dużej szkodzie w danej grupie zawodowej — zauważa Agnieszka Chmielak, broker w firmie Protektor. fot. MP

Ubezpieczenia OC związane z działalnością zawodową najczęściej są zawierane przez przedstawicieli grup zawodowych, w których ich posiadanie wymagane jest prawem. Jednak, jak twierdzą przedstawiciele firm ubezpieczeniowych, rośnie zainteresowanie taką ochroną wśród innych grup zawodowych.

Obserwowane przez brokerów i przedstawicieli firm ubezpieczeniowych rosnące zainteresowanie ubezpieczeniami odpowiedzialności cywilnej wśród osób wykonujących zawody, w stosunku do których nie ma obowiązku posiadania polisy, związane jest m.in. ze wzrostem wymagań zagranicznych inwestorów. Wykupione ubezpieczenie OC jest często jednym z podstawowych warunków, jaki stawiają oni przed rozpoczęciem współpracy.

Przybywa chętnych

— Spośród osób nie zobligowanych do posiadania polisy OC najczęściej ubezpieczają się notariusze. Niemal 100 proc. przedstawicieli tego zawodu wybrało taką ochronę. Równie często na nabycie polisy OC decydują się radcy prawni. W ostatnim czasie wyraźnie też wzrosło zainteresowanie ochroną wśród rzeczników patentowych oraz przedstawicieli biur rachunkowych — twierdzi Agnieszka Chmielak, broker, specjalista do spraw ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej w firmie Protektor.

Uchwalona niedawno przez Sejm nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami nałożyła obowiązek posiadania OC na pośredników w tym obrocie. Można spodziewać się objęcia takim obowiązkiem również adwokatów.

Metody naliczania

W większości przypadków klient sam wybiera wysokość sumy gwarancyjnej i składki. Na potrzeby zainteresowanych biura brokerskie czy towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowują tabele sum gwarancyjnych, które określają adekwatną wysokość składki.

Na polskim rynku stosowana jest też inna metoda naliczania składki. Wysokość opłat za finansową ochronę uzależniona jest od obrotu firmy lub decyzji osoby chcącej się ubezpieczyć. Po zakończeniu okresu ubezpieczenia zainteresowany rozlicza się z towarzystwem i w zależności od osiągniętych obrotów dopłaca lub uzyskuje zwrot ze składki.

— Istotnym czynnikiem przy naliczaniu wysokości składki jest indywidualna ocena ryzyka przeprowadzana przez towarzystwo ubezpieczeniowe — podkreśla Adam Taukert z PZU.

Zdaniem przedstawicieli z branży, rozwój rynku polis odpowiedzialności cywilnej jest jeszcze w Polsce powolny. Często jedynym motywem do zawarcia umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym jest ustawowy obowiązek.

— Zarówno wyroki sądów, reakcje towarzystw ubezpieczeniowych jak i opinia publiczna są czynnikami mającymi ogromny wpływ na nawyki ubezpieczeniowe grup zawodowych — zauważa Agnieszka Chmielak.

Według opinii jednej z firm brokerskich, zakłady ubezpieczeń wypłacają coraz więcej odszkodowań z tytułu odpowiedzialności cywilnej.

— Z analizy ubezpieczeń wynika, że liczba szkód nie jest zbyt duża, jednak odszkodowania z jednostkowych przypadków stanowią wysokie kwoty — sumuje Adam Taukert.

Marcin Bołtryk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek wymusza zakupy polis OC