Rynek wzrośnie w 2000 r.

Arkadiusz Wicik
10-01-2000, 00:00

Rynek wzrośnie w 2000 r.

W 1999 r. segment krótkoterminowych papierów dłużnych rozwijał się znacznie wolniej niż w latach poprzednich. W I połowie 1999 r. wartość wyemitowanych KPD wzrastała dynamicznie, po czym nastąpił kilkumiesięczny zastój.

DŁUGO oczekiwane ożywienie nastąpiło w listopadzie i grudniu, kiedy to na rynku pojawili się nowi emitenci, m.in. Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Ogółem w 1999 r. wartość rynku krótkoterminowych papierów dłużnych wzrosła o 18,7 proc., do kwoty 6,66 mld zł. W ciągu roku liczba przedsiębiorstw i banków emitujących KPD zwiększyła się ze 176 do 230. Na rynku pojawiło się kolejne 8 banków organizujących emisje KPD.

DO NAJWAŻNIEJSZYCH wydarzeń II połowy grudnia 1999 r. można zaliczyć ogłoszenie planów emisji obligacji przez Polish Leasing Company Leasco. Spółka zamierza przeprowadzić w I kwartale 2000 r. dwie emisje obligacji na łączną kwotę 55 mln zł. Obligacje wyemitowane w ramach pierwszego programu o wartości 50 mln zł będą wykupione przed dniem 30 czerwca 2005 r.

OBLIGACJE z drugiej emisji, o wartości 5 mln zł, będą miały znacznie krótszą zapadalność (1 rok). Ponadto, spółka Farm Agro Planta zamierza wyemitować obligacje zwykłe lub obligacje zamienne na kwotę 25 mln zł i terminie zapadalności od 3 do 5 lat. Emisja planowana jest na I połowę 2000 r.

W GRUDNIU 1999 r. Komitet Ratingowy CERA SA postanowił umieścić na „liście obserwacyjnej” spółkę Urtica Finanse w związku z fuzją spółek Urtica Zaopatrzenie Farmaceutyczne z Polską Grupą Farmaceutyczną. Krótkoterminowe papiery dłużne spółki Urtica Finanse, emitowane w ramach pierwszego w Polsce programu sekurytyzacji, posiadają najwyższy rating CP-1. CERA przeanalizuje wpływ fuzji na program sekurytyzacji.

TEGO typu działanie jest standardem we wszystkich agencjach ratingowych w przypadku, gdy w ocenianym podmiocie lub jego otoczeniu zachodzą znaczące zmiany.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Wicik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynek wzrośnie w 2000 r.