Rynek zapłacił za przyszłość

GRA, PAP
opublikowano: 25-04-2014, 00:00

Nadzieja na poprawę marż rafineryjnych odwróciła uwagę od wyników Orlenu. Kurs wzrósł.

Na wczorajszym wzrostowym rynku drożał też Orlen, którego wyniki za pierwszy kwartał na pierwszy rzut oka wydawały się lepsze od oczekiwań. Po bliższym przyjrzeniu się jednak rozczarowały.

— Po oczyszczeniu segmentu rafineryjnego z wydarzeń jednorazowych otrzymamy zerowy wynik na poziomie EBITDA [zysk operacyjny powiększony o amortyzację — red.]. A to oznacza czwarty z rzędu kwartał słabych wyników — komentuje Wojciech Kozłowski, analityk Espirito Santo.

— Głównym negatywnym zaskoczeniem jest segment rafineryjny, ale rozczarowałyteż przepływy pieniężne z działalności operacyjnej. Były o 1 mld zł słabsze od naszych oczekiwań — dodaje Łukasz Prokopiuk, analityk Domu Maklerskiego IDM.

Przychodypaliwowegokoncernu spadły w pierwszym kwartale do 24 mld zł, z 27,5 mld zł przed rokiem. Spadły też zyski — operacyjny z 334 mln zł do 254 mln zł, a netto ze 149 mln zł do 64 mln zł. Analitycy podkreślają jednak, że dla rynku liczy się perspektywa poprawy marż — a na to się zanosi. Stąd wczorajszy wzrost kursu. Orlen podkreśla, że poprawa popytu w Stanach Zjednoczonych i Europie powinna przełożyć się na poziom marż.

— To również mój pogląd — twierdzi Wojciech Kozłowski.

— Ważniejsze dla inwestorów jest to, co dzieje się w otoczeniu makroekonomicznym, czyli lepsze marże i oczekiwanie poprawy wyników w drugim kwartale — potwierdza Łukasz Prokopiuk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy