Czytasz dzięki

Rynek złota o krok od „wyciskania shortów”

Nastroje na rynku złota są tak złe, że dno może być już blisko, zapowiadają specjaliści.

W ciągu pięciu miesięcy złoto, denominowane w dolarze, przeceniło się o 10,3 proc. (w poniedziałek za uncję płaci się 1205,5 USD), a jeszcze w połowie sierpnia ceny były najniższe od 19 miesięcy. Inwestorzy nie przestają agresywnie obstawiać pogłębienia przeceny – przewaga krótkich pozycji nad długimi poprawiła zakończyła piąty tydzień z rzędu kolejnym rekordem. Jednak zdaniem części specjalistów zła passa złota może zakończyć się w nagły sposób. Jeśli ceny zaczną odbijać się od dna, inwestorzy z krótkimi pozycjami mogą przystąpić do ich pospiesznego zamykania (co określa się jako "wyciskanie shortów"), ocenia Ryan McKay, analityk biura TD Securities.

Złoto, sztaby
Zobacz więcej

Złoto, sztaby Bloomberg


- Za każdym razem, gdy ceny idą do góry, bardziej podatni gracze wychodzą z rynku – komentuje specjalista w rozmowie z Bloombergiem.


Zdaniem George’a Gero z RBC Wealth Management do wywołania nerwowego zamykania krótkich pozycji potrzebny byłby wzrost cen złota do 1225 USD za uncję, czyli o zaledwie 1,6 proc. Tymczasem Colin Hamilton, analityk banku BMO, zauważa, że nastroje na rynku złota równie złe nie były od końca 2015 r. Wówczas tylko tygodnie dzieliły rynek od rozpoczęcia fali zwyżek, która wyniosła ceny o blisko 30 proc.


„Negatywne nastawienie do metali szlachetnych jest bliskie punktu zwrotnego. Jeśli historia się powtórzy, trwająca mania gry na przecenę złota i srebra ustąpi miejsca fali zwyżek napędzanej zamykaniem krótkich pozycji” – ocenia w raporcie Shree Kargutkar, zarządzający funduszami Sprott Asset Management.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane