Czytasz dzięki

Rynek złotego powinien już się ustabilizować

Marek Wołos
opublikowano: 20-12-2007, 00:00

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej, by nie podnosić stóp procentowych, została przyjęta przez rynek neutralnie. Przez cały dzień kurs EUR/PLN poruszał się w przedziale 3,61-3,62. Wyjątkowo stabilne notowania eurodolara nie dopuściły do większych zmian na rynku USD/PLN. Wydaje się zatem, że rynek do końca tego tygodnia powoli będzie się stabilizował. Aktywność już spada.

Władze monetarne w komunikacie podkreśliły wyraźnie, że obawiają się inflacji powyżej celu nie tylko w najbliższym czasie, ale również średnioterminowo. To oznacza, że podwyżki stóp procentowych można się spodziewać w styczniu. Jeśli grudniowe dane o inflacji wykażą wzrost cen powyżej 4 proc., to możliwe, że w styczniu stopy zwiększą się o 50 pkt. baz. Na tej podstawie nie ma więc zagrożenia osłabieniem złotego. Przypuszczam, że na początku roku popyt na naszą walutę znacząco wzrośnie.

Marek Wołos

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wołos

Polecane