Rynki czekają na posiedzenie RPP

Lesław Kretowicz
26-11-2001, 00:00

Zdaniem Piotra Sperki, analityka PKO BP, w tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Inwestorzy nadal będą śledzić prace nad przyszłorocznym budżetem. Piątkowa informacja o bilansie handlu zagranicznego może zachęcić graczy do spekulacyjnych ruchów. Kurs złotego ustabilizuje się na poziomie 4,10 zł za dolara i 3,60 zł za euro.

Piotr Sperka, analityk PKO BP uważa, że w tym tygodniu największy wpływ na rynek walutowy będzie mieć posiedzenie RPP. Jednak nawet oczekiwana przez inwestorów obniżka stóp procentowych nie zmieni notowań złotego.

— Uważam, że nastąpi redukcja stóp o 100 punktów bazowych, która nie osłabi naszej waluty. Inwestorzy oczekują dwóch kolejnych obniżek o 100 punktów na początku 2002 roku. To spowoduje napływ inwestycji portfelowych do naszego kraju i ustabilizuje złotego. Szacuję, że w tym tygodniu kurs złotego będzie utrzymywał się na poziomie 4,10 za dolara i 3,60 za euro — mówi Piotr Sperka.

W ocenie analityka PKO BP, inwestorzy nadal będą uważnie przyglądać się poczynaniom polityków. Pozytywnie przyjęty projekt budżetu nie jest jeszcze wersją ostateczną. Ewentualne zmiany mogą mogą spowodować zawirowania na rynku walutowym.

— Przyjęty przez rząd projekt ustawy budżetowej jest zgodny z oczekiwaniami. Nie jest to jednak wersja ostateczna, prace i negocjacje wewnątrz koalicji rządzącej trwają. Jeżeli pojawią się nowe rozwiązania — np. podatek importowy — reakcje inwestorów mogą być zaskakujące — ostrzega Piotr Sperka.

W piątek GUS opublikuje dane na temat bilansu handlowego Polski w październiku.

— Wpływ tego czynnika na notowania złotego nie powinien być znaczący. Jednak gracze mogą zdecydować się na spekulacje, to może lekko zmienić kurs. Rzeczywisty wpływ tej informacji widoczny będzie dopiero w przyszłym tygodniu, najważniejszą kwestią jest poziom eksportu. Spowolnienie jego dynamiki zostanie źle odebrane — ocenia analityk PKO BP.

Jego zdaniem, brakuje czynników zewnętrznych wywołujących zawirowania kursu złotego, chyba że nagle pogorszy się koniunktura u naszych głównych partnerów handlowych. Na złotego tradycyjnie będą miały wpływ wahania kursu euro wobec dolara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lesław Kretowicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rynki czekają na posiedzenie RPP