Rynki oczekują na sygnał z Włoch

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 25-02-2013, 11:11

Wydarzeniem dzisiejszego dnia będą bez wątpienia wyniki wyborów parlamentarnych we Włoszech.

Dziś wieczorem powinny napływać pierwsze nieoficjalne informacje w tej kwestii. Według sondaży z niewielką przewagą może wygrać centro-lewicowa Partia Demokratyczna Bersaniego. Rynek liczy na utworzenie rządu większościowego Monti-Bersani, który skupiłby się na kontynuacji reform gospodarczych.  Jeśli wyniki wyborów potwierdzą taki stan rzeczy, to będzie z pewnością dobra informacja dla euro. Co więcej, pozytywne wieści napływają z Cypru, gdzie w drugiej turze wyborów prezydenckich wygrał Nikos Anastasiadis. To powinno ułatwić negocjacje w sprawie otrzymania finansowania z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego i oddalić ryzyko bankructwa tego kraju.  Ponadto rynek będzie trawił piątkową decyzję agencji ratingowej Moody’s, która zdecydowała się na obniżkę wiarygodności kredytowej Wielkiej Brytanii z poziomu Aaa do Aa1 z powodu słabych perspektyw gospodarczych.  W reakcji na tę informację waluta brytyjska silnie traciła na wartości zarówno w stosunku do dolara amerykańskiego, jak i euro oraz znalazła się na nowych tegorocznych minimach w relacji do tych walut.

W nocy zostały opublikowane słabsze dane z Chin odnośnie indeksu aktywności w sektorze przemysłowym. Opracowywany przez HSBC indeks PMI spadł w lutym do 50,4pkt. z 52,3pkt. Niemniej do większej zmienności podczas sesji azjatyckiej przyczyniły się napływające spekulacje odnośnie nominacji na prezesa i wiceprezesa Banku Japonii.  Najpoważniejszym kandydatem  na nowego szefa BoJ jest Haruhiko  Kuroda uchodzący za zwolennika odważnego łagodzenia polityki monetarnej.  Z kolei pewnym typem na stanowisko wiceprezesa wydaje się być Kikuto Iwata. Obydwie kandydatury sprzyjają dalszej wyprzedaży waluty japońskiej. USDJPY ustanowił nowy szczyt zbliżając się do trzyletnich maksimów w dniu dzisiejszym .

Bieżący tydzień zapowiada się równie ciekawie jak poprzedni. Większa zmienność może się utrzymać. Oprócz istotnych danych z USA i Europy, które będą napływać w kolejnych dniach warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wtorkowe wystąpienie Bena Bernanke przed Kongresem, podczas którego przedstawi on okresowy raport na temat kondycji amerykańskiej gospodarki oraz udzieli wskazówek co do perspektyw polityki monetarnej.  Ostatnie wystąpienia Rosengren’a i Powell’a uspokoiły nieco obawy rynków dotyczące wcześniejszego wyjścia w programu skupu aktywów, jednak wobec podejmowanej już drugi raz na posiedzeniu FOMC dyskusji o możliwym szybszym zakończeniu bądź ograniczeniu programów QE istotna będzie retoryka samego prezesa Fed.  Dość gołębie stanowisko Bernanke może przyczynić się do odreagowania na EURUSD i ponownego osłabienia waluty amerykańskiej.

EURPLN
Impulsem pro wzrostowym dla złotego okazały się dzisiejsze dane na temat sprzedaży detalicznej w skali roku, które okazały się dużo wyższe niż oczekiwania analityków i stały się niewątpliwie argumentem dla tych członków RPP, którzy widzą małą przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych w Polsce. W reakcji na dane eurozłoty zbliżył się w rejon najbliższego wsparcia na poziomie 4,15.  Dopiero przełamanie linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych przyczyni się do dalszych spadków w okolice 4,12-4,13.

EURUSD
EURUSD znajduje się w trakcie korekty wzrostowej. Najbliższy opór w postaci zniesienia 38,2% całości spadków z okolic 1,3435 wyznacza poziom 1,3257. DO pogłębienie korekty wzrostowej na eurodolarze w rejon 1,3310 może przyczynić się jutrzejsze wystąpienie Bernanke. Należy jednak pamiętać, ze techniczny obraz rynku w średnim i długim terminie sprzyja nadal posiadaczom krótkich pozycji w EURUSD.

GBPUSD
Obniżka ratingu Wielkiej Brytanii przyczyniła się do dalszej deprecjacji brytyjskiej waluty. Para GBPUSD powróciła do trendu spadkowego i techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość dalszych spadków w rejon 1,50, gdzie znajduje się psychologiczne wsparcie. Dodatkowo słabe dane z brytyjskiej gospodarki oraz poparcie Kinga dla wznowienia programu QE powinny wpływać negatywnie na notowania funta.

USDJPY
Na USDJPY kontynuowany jest trend wzrostowy. Para ustanowiła dzisiaj nowy tegoroczny szczyt tuż poniżej oporu na poziomie 84,80 w postaci projekcji 141,4% całości fali spadkowej z okolic 94,20. Na wykresie dolarjena widoczna jest luka wzrostowa. Silne wsparcie wyznacza rejon 92-92,20.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, dm idmsa

Polecane