Rynki odetchnęły, a Nasdaq zamknął dzień + 0,47 proc.

Marek Druś
12-07-2001, 00:00

Rynki odetchnęły, a Nasdaq zamknął dzień + 0,47 proc.

Na giełdach w USA działo się w środę niewiele. Tylko spółki, które podały informacje o poprawie lub pogorszeniu wyników notowały wyraźniejsze zmiany kursów. Notowania pozostałych utrzymywały się na poziomie podobnym do zamknięcia z poprzedniej sesji.

Jeden z większych spadków notowały papiery Polaroida, który — według pogłosek — stoi na krawędzi bankructwa. Władze spółki prowadzą obecnie rozmowy z jej największymi wierzycielami, jednak nie wpływa to na poprawę wyceny jej udziałów. Kiepsko prezentowały się również papiery spółek internetowych. Przyczyniła się do tego wyprzedaż udziałów portalu reklamowego DoubleClick, wywołana sceptycznymi wypowiedziami władz spółki na temat możliwości poprawy jej wyników w drugiej połowie roku. Duże zniżki kursów notowali także inni przedstawiciele branży, m.in. Yahoo!, Amazon i America Online.

Branża komputerowa notowała niewielkie wzrosty do czego przyczyniły się mieszane nastroje wywołane informacjami o wynikach Compaq'a, drugiego na świecie producenta komputerów. Spółka poinformowała, że zrealizuje prognozę kwartalnego zysku jednak przy obniżonym wyniku sprzedaży. Poinformowano również o planie zwolnienia 1,5 tys. pracowników spółki.

Na giełdach europejskich przeważały spadki. W ujęciu branżowym znaczna wyprzedaż dotknęła udziałów banków i producentów oprogramowania. Na giełdzie londyńskiej HSBC, największy pod względem aktywów bank Starego Kontynentu, notował spadek ceny udziałów do poziomu z drugiej dekady marca. Inwestorzy sprzedawali akcje banku po obniżeniu ich ceny docelowej przez SG Securities. Merill Lynch obniżył w środę prognozę tegorocznych zysków UBS, Credit Suisse i Deutsche Banku. Analitycy tego ostatniego obniżyli tymczasem rekomendacje papierom m.in. HSBC, ABN Amro i Credit Lyonnais. Analitycy Commerzbank Securities obniżyli w środę rating papierom dłużnym m.in. HypoVereinsbank i Banco Santander. Większość wymienionych spółek notowała spadek kursu udziałów.

Inną branżą, której papiery najczęściej sprzedawano podczas środowej sesji, były spółki softwareowe. W dół poszła cena udziałów m.in. Sage Group, CMG i Logica, największego europejskiego oprogramowania „komórkowego”. Spółka poinformowała o prawdopodobnym spadku sprzedaży i przychodów w drugiej połowie roku.

Na giełdzie we Frankfurcie rosła cena papierów DaimlerChrysler. Inwestorzy zareagowali na podniesienie rekomendacji papierów spółki przez J.P Morgan, którzy uważają, że strata poniesiona przez amerykańską część koncernu w II kwartale będzie mniejsza niż prognozowano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rynki odetchnęły, a Nasdaq zamknął dzień + 0,47 proc.