Rynki odporne na złe wiadomości

Anna Jacewicz
opublikowano: 15-12-2008, 11:53

Piątkowy sygnał słabości indeksów okazał się krótkotrwały - po niskim otwarciu indeksy zaczęły rosnąć, negując negatywny sygnał. W ten sposób rynek ustanowił krótkoterminowy zakres na S&P500 między 840 a 910. Po ustanowieniu minimum przy 750 w listopadzie, indeksy od dłuższego czasu tworzą bazę pod przyszły ruch. Coraz więcej wskazuje na to, że przyszły ruch może mieć kierunek wzrostowy. Byłby to trend wzrostowy z celem na 1050-1100 na S&P500 z perspektywą lokalnego szczytu na przełomie stycznia i lutego.

Inne rynki zdają się potwierdzać taki scenariusz. Surowce zaczynają się lepiej zachowywać - dynamiczne spadki wyhamowały, a niektóre metale i zboża wyraźnie odbijają. Ropa zbliża się do 50 dolarów za baryłkę. Dolar osłabia się kolejny dzień, a korekty w trendzie są bardzo płytkie. Spada też zmienność implikowana opcji, co świadczy o rosnącym przekonaniu inwestorów, że największy okres nerwowości już minął.

Sygnałem kupna indeksów będzie ponowne przebicie strefy oporu przy 910-920 na S&P500.
W tym świetle dziwić może ostatnie słabe zachowanie złotego. Zbliża się koniec roku i banki będą coraz bardziej agresywnie zamykać stratne pozycje klientów na opcjach. Trudno powiedzieć jak bardzo zaawansowany jest ten proces. W krótkim terminie spodziewamy się kolejnych prób przebicia psychologicznej bariery 4,00. Powyżej tego poziomu będą zbierać się zlecenia obronne. W dniu dzisiejszym publiwane będą dane z rynku pracy (przeciętne wynagrodzenie oraz zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw) oraz o inflacji. Dane powinny pokazać zasadność kolejnej obniżki stóp przez RPP.

EUR/PLN
Trend wzrostowy na EUR/PLN obronił się, a korekta spadkowa z czwartku zatrzymała się dokładnie na linii trendu. W piątek rynek nie zrobił nowego szczytu, ale dzisiaj rynek ponownie zbliża się do bariery 4,00. Im dłużej notowania będą konsolidować się pod 4,00, tym większe będzie zagrożenie przebicia tego poziomu (m.in. ze względu na zlecenia stop loss). Dzisiejsze dane makro nie powinny wpłynąć istotnie na notowania.


EUR/USD
Trend wzrostowy na parze EUR/USD utrzymuje się, a kolejnym celem wzrostów może być poziom 1,36 przy 161,8% wydłużeniu fibonnaciego. Piątkowa konsolidacja poniżej 1,34 okazała się krótkotrwała, a korekta była bardzo płytka. Dzisiejsze publikacje danych o przepływach kapitałowych i produkcji przemysłowej nie powinny wpłynąć na notowania. Rynek w dalszym ciągu w bardzo ograniczonym stopniu reaguje na dane makro. Najbliższym wsparciem technicznym będzie 1,3355 przy minimum z handlu nocnego, a kolejnym 1,326 przy minimum z piątku.

GBP/USD
Funt pozostaje w lekkiej korekcie wzrostowej do dolara, ale bariera 1,51 nadal funkcjonuje jako opór techniczny. Eurofunt testuje psychologiczny opór przy 0.90, co świadczy o utrzymującym się negatywnym nastawieniu do brytyjskiej waluty. Trend boczny na GBPUSD powinien utrzymać się jeszcze przez dłuższy czas. Najbliższym oporem jest 1,511 przy 61,8%  zniesieniu fibonacciego. Krótkoterminowym wsparciem jest 1,48.

USD/JPY
Korekta wzrostowa na USD/JPY zatrzymała się poniżej 92 jenów za dolara, co świadczy o słabości popytu. Średnioterminowy trend spadkowy jest niezagrożony, ale w krótkim terminie rynek może mieć problemy z przebiciem poziomu 90 jenów za dolara. USD/JPY powinien testować / przebijać wielokrotnie barierę 90. Konsolidacja może potrwać do końca roku, więc sugerujemy nastawienie się na rynek mniej trendowy.

Anna Jacewicz
Autorka jest specjalistką Domu Maklerskiego IDM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Jacewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Rynki odporne na złe wiadomości