"Rynki są znacznie spokojniejsze"

PAP
opublikowano: 08-01-2010, 14:04

Zmienność kursu złotego w 2010 roku nie będzie tak duża, jak w 2009 roku - ocenił na piątkowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. "Wierzę, że rynki finansowe są znacznie spokojniejsze niż wcześniej" - dodał.

Pytany o wejście Polski do ERM2, Skrzypek podkreślił potrzebę spełnienia przez nasz kraj kryteriów konwergencji. "Spodziewamy się, że inflacja w pierwszych dwóch kwartałach tego roku osiągnie cel inflacyjny (cel inflacyjny NBP to 2,5 proc. +/- 1,0 proc. - PAP), a nawet przez dużą pozostałą część roku będzie poniżej. Kryterium konwergencji w obszarze inflacji nie wydaje się nam być aż takim problemem. Bardzo ważnym problemem będą natomiast kwestie fiskalne" - podkreślił prezes NBP.

"Dopóki jest nałożona na nasz kraj procedura nadmiernego deficytu, nie powinniśmy wchodzić do ERM2. Należy się skupić na tym, aby poprzez reformy, przez stanowcze działania doprowadzić do stabilnego, trwałego wypełnienia kryteriów z Maastricht" - dodał.

Kryteria z Maastricht (konwergencji) to pięć warunków, które powinna spełniać gospodarka kraju aspirującego do przystąpienia do strefy euro. Na przykład inflacja nie może przekraczać w ciągu jednego roku o więcej niż 1,5 pkt proc. średniego wskaźnika inflacji z trzech krajów UE o najbardziej stabilnych cenach. Ponadto poziom deficytu sektora finansów publicznych nie może na trwałe przekroczyć 3 proc. PKB, a dług publiczny - 60 proc. PKB.

Poza Polską, procedurę nadmiernego deficytu została nałożona na 11 innych krajów UE, w tym: Francję, Irlandię, Hiszpanię, Węgry, Wielką Brytanię. O ile nadmierny deficyt jest przeszkodą dla przyjęcia wspólnej waluty, o tyle nie wyklucza przystąpienia do systemu stabilizacji kursu ERM2 - dwuletniego "przedsionka" przed wstąpieniem do strefy euro.

Skrzypek ocenił, że lutowa projekcja NBP nie powinna być mniej optymistyczna, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy, niż projekcja październikowa. W raporcie NBP o inflacji z października 2009 roku wskazano na wzrost gospodarczy w 2010 na poziomie 1,8 proc. oraz inflację na poziomie 1,5 proc.

Skrzypek zapowiedział ponadto, że NBP jest gotowy do wprowadzenia projekcji przyszłej ścieżki stóp procentowych.

"Narodowy Bank Polski jest gotowy do wprowadzenia nowego sposobu komunikacji projekcji przyszłej ścieżki stóp procentowych. Jak tylko ukonstytuuje się nowa Rada Polityki Pieniężnej, rozpoczniemy na ten temat dyskusje, przeprowadzimy wewnętrzne seminarium, również międzynarodowe. Mam nadzieję, że uda mi się przekonać Radę do nowego sposobu komunikacji i będziemy gotowi, aby ten nowy proces rozpocząć już w tym roku" - podkreślił.

W piątek Sejm wybrał do RPP nowej kadencji Andrzeja Bratkowskiego i Elżbietę Chojnę-Duch.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane