Rynki się uspokoiły, więc złoty wraca do gry

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 29-07-2009, 00:00

Lipiec jest świetnym miesiącem dla polskiego złotego. Na fali poprawiających się nastrojów rynkowych notowania euro spadły do 4,15 zł. Czy może umocnić się jeszcze bardziej?

Najnowszy kryzys finansowy będzie niechybnie wdzięcznym obiektem badań dla ekonomistów. W tej układance szczególne uznanie zyskują dwie zmienne — indeks VIX i TED spread. Pierwsza jest miarą zmienności indeksu akcji SP 500, druga niejako jest miarą płynności w sektorze finansowym. TED spread to bowiem różnica rentowności stopy LIBOR i papierów rządowych o trzymiesięcznym terminie zapadalności.

Okazuje się, że oba instrumenty dobrze opisują warunki inwestowania w ryzykowne aktywa, jak na przykład kontrakty CDS, śmieciowe obligacje, wybrane surowce, a także egzotyczne waluty (tak, złoty jest w tej grupie). Podczas krachu po bankructwie Lehman Brothers ogromna zmienność i brak płynności oznaczały paniczne wycofywanie się z ww. rynków. Obecnie jednak uwarunkowania wracają do normy. Indeks VIX cofnął się z blisko 90 pkt do 23 pkt, najniżej od upadku Lehman Brothers. TED spread, który jesienią odnotował skok do 387 pkt baz., obecnie jest wart 31 pkt baz. — tak dobrze nie było od początku 2007 r. Na rynkach walutowych oznacza to, że strategie carry trade znów są dobrym pomysłem. Widać to nie tylko w notowaniach złotego, ale także brazylijskiego reala czy południowoafrykańskiego randa. Hossa na rynku ropy czy miedzi też nie może być przypadkiem.

Rynki w zasadzie nigdy nie utrzymują się na poziomach odzwierciedlających równowagę. Po pierwsze dlatego, że tak naprawdę nikt tych poziomów nie zna. Po drugie —na rynku jest wielu inwestorów, dla których same poziomy równowagi mają najwyżej drugorzędne znaczenie.

Przemysław Kwiecień

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu