Rynki wschodzące cieszą się zaufaniem

Nastawienie inwestorów do walut gospodarek rozwijających się wyraźnie się poprawiło w porównaniu z poprzednimi epizodami rynkowych zawirowań.

Indeks notowań walut krajów emerging markets odbijał się w ostatnich dniach, zbliżając się w poniedziałek na dystans zaledwie o 0,6 proc. od historycznego szczytu z 25 stycznia (wówczas o włos poprawił maksimum z 2011 r.). To pokazuje, że waluty z tej grupy, tradycyjnie wrażliwe na okresy pogorszenia koniunktury, zachowują się wyjątkowo stabilnie pośród ostatnich zawirowań rynkowych. Głębokie zniżki MSCI EM Currency Index towarzyszyły załamaniu związanemu z upadkiem banku Lehman Brothers (przecena z okresu sierpień-listopad 2008 r.) oraz zawirowaniom z czasu tąpnięcia cen ropy naftowej (fala spadkowa sierpień 2014 r. — styczeń 2016 r.). To może być potwierdzenie, że inwestorzy nie wierzą, by obecne zawirowania uderzyły we wzrost gospodarczy i stabilność na rynkach wschodzących.

Według opublikowanych pod koniec stycznia prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego gospodarki krajów rozwijających się będą w tym roku rozwijały się w tempie 4,9 proc., w porównaniu z zanotowaną rok wcześniej dynamiką sięgającą 4,7 proc. Dla porównania dynamikawzrostu w gospodarkach rozwiniętych ma się nie zmienić i wynieść 2,3 proc. Tymczasem w ubiegłym tygodniu ośrodek Institute for International Finance (IIF) zapowiedział, że tegoroczne napływy kapitału na rynki wschodzące sięgną 1,3 bln USD. Również to oznaczałoby poprawę w porównaniu z 2017 r., kiedy według szacunków napływy wyniosły 1,2 bln USD. „Pomimo obserwowanego w ostatnich tygodniach pogorszenia nastawienia do ryzyka podtrzymujemy nasz ostrożny optymizm odnośnie perspektywnapływów kapitału na rynki wschodzące w latach 2018- -2019” — czytamy w raporcie IIF. O ile perspektywa utrzymania napływów wspiera notowania walut emerging markets, o tyle jednak tego samego nie można powiedzieć już o wschodzących rynkach akcji. Notowaniom obliczanego przez MSCI indeksu wschodzących rynków akcji do styczniowego szczytu brakuje 6,6 proc., podczas gdy w przypadku analogicznego wskaźnika rynków dojrzałych strata wynosi 5,2 proc. © Ⓟ

4 proc. Tyle od początku 2018 r. złoty zyskał do dolara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu