Rynki wschodzące nie cieszą się już dużym powodzeniem

Anna Borys
opublikowano: 14-05-2007, 00:00

W tygodniu od 3 do 9 maja międzynarodowe fundusze, działające na rynkach Europy Wschodniej, odnotowały odpływ kapitału 64 mln USD. Był to czwarty tydzień z kolei, w którym saldo przepływów było ujemne. Najwięcej kapitału (56 mln USD) wyciekło z funduszy inwestujących w Rosji. Produkty, działające jednocześnie na parkietach w Rosji, Polsce, Turcji, Czechach i na Węgrzech, odnotowały odpływ kapitału 25 mln USD. Jedynym rynkiem, który przyciągnął gotówkę, była Turcja. Wartość nowych inwestycji to 17 mln USD.

W sumie w tym roku saldo w naszym regionie wynosi 1,9 mld USD na minusie. W takim samym okresie 2006 r., na rynki wschodzące Europy trafiło 3,3 mld USD. Oznacza to, że nasz region nie cieszy się wielkim powodzeniem wśród zarządzających globalnymi funduszami. Według analityków CA IB od 3 do 9 maja zagraniczne fundusze wycofały z polskiego rynku akcji 3 mln USD, a tydzień wcześniej 4 mln USD.

Inne regiony wschodzące także mają ujemne saldo. W sumie ze wszystkich rynków wyciekło 145 mln USD. Nie jest to duży odpływ, bo stanowi 0,04 proc. wszystkich aktywów. Jednak istotny jest fakt, że w tym samym okresie w ubiegłym roku te rynki notowały znaczny napływ świeżej gotówki. Najwięcej kapitału nadal wycofywano z parkietów Azji (418 mln USD). Z samych Chin między 3 i 9 maja wyparowało 661 mln USD. Ponadto 92 mln USD wycofano z funduszy BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny). Był to już piąty tydzień z kolei, w którym inwestorzy wycofywali środki z tej grupy funduszy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu