Rynki wschodzące pogłębiają roczne minima (WYKRES DNIA)

W poniedziałek akcje z rynków wschodzących pogłębiły roczne minima, po tym jak chiński indeks Shanghai Composite załamał się o ponad 5 proc.

Po otwarciu rynków europejskich indeks MSCI Emerging Markets spadał o kolejne 1,3 proc., do najniższego poziomu od czerwca 2012 r. Spadki napędzały obniżenie przez bank Goldman Sachs prognoz dla chińskiej gospodarki oraz obawy przed kryzysem płynności w sektorze finansowym Państwa Środka.

Indeks MSCI Emerging Markets, wyrażony w USD. Źródło: Bloomberg.

To zła wiadomość dla posiadaczy jednostek krajowych funduszy akcji rynków wschodzących. Od pocżątku roku PZU Akcji Rynków Wschodzących traci 15,7 proc., a podobny fundusz Pioneera jest na 12,1 proc. minusie. Ograniczyć straty udało się PKO Akcji Rynków Wschodzących (-6,3 proc.) oraz funduszowi firmowanemu przez Avivę (-1,2 proc.).

Jak oblicza firma doradcza EPFR Global, z funduszy inwestujących w aktywa z rynków wschodzących w ciągu trzech tygodni kończących się 12 czerwca wycofano 19 mld USD. To największy odpływ w ciągu ostatnich dwóch lat. Wyceny spółek także są najniższe od roku. Wskaźnik cena/zysk obliczany na podstawie zysków oczekiwanych za kolejne 12 miesięcy spadł do 9,2. Zdaniem Deutsche Banku wrażliwość rynków wschodzących zwiększa fakt, że w ostatnich latach napłynęły tam znaczne ilości kapitału portfelowego.

- Coś niedobrego się kroi. Skala spowolnienia na rynkach wschodzących jest niespotykana. Rynki mogą się zachowywać, jakbyśmy byli świadkami kryzysu – komentuje dla Bloomberga Stephen Jen, współzałożyciel funduszu hedgingowego SLJ Macro Partners.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane