Rynkom wschodzącym brak bodźca do odbicia

Atrakcyjne wyceny spółek z rynków wschodzących mogą nie wystarczyć do odbicia ich notowań, ocenia Matthew Sherwood z australijskiej firmy inwestycyjnej Perpetual.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Zdaniem specjalisty dwa główne czynniki decydujące o koniunkturze na rynkach wschodzących to cykliczne spowolnienie w Chinach oraz dobra koniunktura w USA, która wywiera presję na wzrost globalnych kosztów finansowania. Przy dalszym zaostrzaniu polityki Fedu i umocnieniu dolara nie widać szans, by na korzyść gospodarek rozwijających się zaczęła działać sytuacja w USA. Tymczasem Chiny nie zdecydują się na program stymulacyjny podobny do tych z lat 2012 oraz 2015, które wsparły zyski spółek z rynków wschodzących. Specjalista, który był gościem telewizji Bloomberg, przyznaje, że z zakupami na wschodzących rynkach akcji wstrzymałby się w oczekiwaniu na jeszcze jedną falę przeceny.

- Wyceny są atrakcyjne, jednak mogą utrzymać się dłużej, bo w tym momencie brak jest bodźca, który mógłby zapoczątkować bardziej trwałe odbicie notowań – podkreśla Matthew Sherwood, szef strategii inwestycyjnej Perpetual.

Jednocześnie będąc na miejscu inwestorów amerykańskich specjalista skupiłby się na spółkach nastawionych na rynek wewnętrzny. Gospodarka utrzyma wzrost sięgający 3 proc., spółki nadal będą odczuwać korzystny wpływ cięć podatków, bezrobocie jest niskie, a przy tym realne stopy procentowe wciąż są zbliżone do zera, argumentuje Matthew Sherwood.

- Jest dobrym pomysłem skupić się na tych częściach rynku, gdzie panuje dobra koniunktura, i odseparować się od czynników ryzyka związanych nie tylko z wojnami handlowymi, ale także z rozsynchronizowaniem się globalnego wzrostu, spowolnieniem w Chinach i dekoniunkturą na rynkach wschodzących – ocenia specjalista, przyznając jednocześnie, że głównym czynnikiem ryzyka dla rynku amerykańskiego są wysokie wyceny spółek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy