Rynkowe instrumenty finansowe

MK
opublikowano: 13-12-2010, 14:02

Rozsądny kandydat na day tradera powinien przeczytać tę książkę choćby dla 70 stron objaśnienia obrotu, wyceny i strategii opcyjnych.

Gdy myślimy o inwestorach giełdowych, przed oczami stają nam zwykle dwie grupy osób. Pierwsza grupa to konserwatywni starsi panowie, w tweedowych marynarkach z łatami na łokciach, którzy jeżdżą 20-letnimi pickupami. Ich biuro jest zawalone papierami, gazetami, książkami i kubkami po kawie. Gdy otworzysz drzwi i zrobisz pierwszy krok do środka pokoju, w pierwszym wrażeniu odrzuci cię, ale już po chwili wzbudzi ciepłe uczucie sympatii. Pierwsza grupa to inwestorzy w wartość, których do giełdowych inwestycji prowadzi natchnione słowo i niezłomny przykład Warrena Buffetta.

Druga grupa to gładko ogoleni, szczupli 30-latkowie, w gładkich garniturach i wypolerowanych butach. W ręku trzymają nieodłączny telefon, którym manewrują z wielkim znawstwem podczas kupowania kawy na wynos w kawiarni, wsiadania z tą kawą do tramwaju czy szukania po kieszeniach i odbijania karty korporacyjnej na bramce w biurowcu. Klawiatura ich komputera nie zna słowa „kurz”, a kilka stojących obok siebie monitorów służy do równoległego śledzenia zmian kolorowych słupków na różnych giełdach świata. Druga grupa to day traderzy i inwestorzy techniczni, którzy mają słabość do matematycznych wzorów.

Ta książka jest świetna dla tych, których pociąga kariera w drugiej grupie: inwestorów, menedżerów, dyrektorów, przedsiębiorców.

Książkę można podzielić na trzy umowne części. Z części pierwszej (rozdziały 1-4) dowiesz się co to w ogóle jest rynek finansowy, jak działa rynek papierów dłużnych, jak przebiega sesja giełdowa i bardzo fajna ciekawostka – o co chodzi z wykresami świecowymi (są rysunki!!!). Z części drugiej (rozdziały 5-8) dowiesz się na czym polega zabawa ze zleceniami forward, swap i futures – rzetelne wyjaśnienia, plus przykładowe transakcje wraz z rozliczeniami zysku/straty. Trzecia część książki to jeden rozdział na 70 stron, w którym autor głęboko wchodzi z objaśnienia dotyczące opcji. Są wykresy (m.in. callendar put spread, long box, butterfly call spread) i są wzory z logarytmami naturalnymi.

Z racji akademickiego charakteru wydawcy jest to książka raczej dla początkujących adeptów inwestowania niż dla zaawansowanych finansistów. Nacisk został położony na wyjaśnienie podstaw i najważniejszych koncepcji i w tym zakresie książka robi dobrą robotę. Każdy kto chce spróbować swoich sił w day trading powinien przeczytać tę książkę – lub inną, ale podobnie podchodzącą do tematu.

Książka „Rynkowe instrumenty finansowe. Nowe wydanie 2010” Andrzeja Sopoćko (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010) jest dostępna w cenie ze zniżką w e-księgarni www.ksiegarnia.pwn.pl.

„Rynkowe instrumenty finansowe. Nowe wydanie 2010” Andrzeja Sopoćko (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010)
„Rynkowe instrumenty finansowe. Nowe wydanie 2010” Andrzeja Sopoćko (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010)
None
None
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Polecane