Ryzyk-fizyk w medycynie

ATB
opublikowano: 24-06-2015, 00:00

RTCP i Affidea wstrzymują milionowe inwestycje w radioterapii. Ryzyka nie boi się Marek Jutkiewicz.

Choć onkologia została uznana za priorytetową w sektorze ochrony zdrowia, przedsiębiorcy działający w tym obszarze nie czują, że zyskali na znaczeniu. Mimo wdrożonego pakietu onkologicznego nie planują ruszać z wielomilionowymi projektami.

Wikipedia

Zamknięte drzwi

Dwie duże inwestycje w ośrodki radioterapii — w Płocku i Przemyślu — wstrzymała krakowska spółka Radiology Therapeutic Center Poland (RTCP) z rumuńskiej grupy Amethyst, której właścicielami są prywatni inwestorzy z Francji i Izraela. W Płocku na terenie szpitala wojewódzkiego miał powstać ośrodek wart 80 mln zł, tyle samo miała kosztować płocka placówka.

— Nie zrezygnowaliśmy z tych projektów, ale w związku z niepewną sytuacją w sektorze zostały odłożone — informuje Małgorzata Skórska, rzeczniczka krakowskiej firmy RTCP. Choć pakiet onkologiczny zniósł limity na świadczenia w onkologii (co oznacza, że NFZ płaci również za te usługi, które zostały wykonane po wyczerpaniu się kontraktu), to nowe placówki są na straconej pozycji. Od dwóch lat fundusz nie ogłosił nowych konkursów,zamykając im drzwi po publiczne fundusze.

Wojciech Mizerka, dyrektor finansowy sieci medycznej Affidea (dawny Euromedic), przypomina, że minister zdrowia zapowiadał ogłoszenie dodatkowych konkursów (poza głównym harmonogramem) w onkologii jeszcze w tym roku.

Sęk w tym, że na fotelu szefa resortu zasiada już ktoś inny. Z oficjalnych zapowiedzi resortu zdrowia wynikało, że NFZ będzie musiał ogłosić nowe konkursy na początku 2016 r., bo stare wygasną w połowie 2016 r. Od jakiegoś czasu w branży krążą jednak informacje, że kontraktowanie, m.in. na leczenie szpitalne, po raz kolejny zostanie przesunięte.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Do nas również one docierały. Trudno w takim niepewnym otoczeniu inwestować. Nie można też zapomnieć o jesiennych wyborach parlamentarnych, które także mogą wiele zmienić — uważa Małgorzata Skórska.

Konkurenci również wstrzymują się z budową nowych ośrodków, szczególnie że już otwarte nie mogą przekonać płatnika, że kontrakt im i pacjentom jest potrzebny. Placówka Affidei w Otwocku ciągle walczy o umowę z NFZ. W równie trudnej sytuacji jest grupa Nu-Med, w którą zainwestował fundusz Enterprise Investors. Obecnie bez kontraktu jest jej placówka w Katowicach. Druga, w Tomaszowie Mazowieckim, jest już na dobrej drodze Nowe placówki są na straconej pozycji. Od dwóch lat NFZ nie ogłosił nowych konkursów, zamykając im drzwi po publiczne fundusze.

Niezrażony inwestor

Niepewna sytuacja na rynku i trudności ośrodków onkologicznych w otrzymaniu kontraktów z NFZ spowodowały, że nic nie wyszło z inwestycji Marka Jutkiewicza, znanego inwestora giełdowego (założyciel napojowego Hoopa) w placówkę radioterapii na terenie warszawskiego szpitala bródnowskiego. Biznesmen tak łatwo się nie poddał — kilka miesięcy temu zainwestował w Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej, które notabene również walczy o kontrakt z NFZ. Do tej pory bez sukcesów.

Biznesmen jest większościowym udziałowcem ośrodka (zasiada też na fotelu prezesa spółki Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej), który według wstępnych założeń miał mieć 100 łóżek i kosztować blisko 100 mln zł. Wczoraj nie udało nam się skontaktować z inwestorem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ATB

Polecane