Ryzyko rośnie

Anna Pronińska, FT
opublikowano: 25-08-2006, 00:00

Światowa agencja ratingowa ostrzega przed rosnącą falą kredytów walutowych. Polscy eksperci uspokajają.

Boom w kredytach walutowych w środkowej i południowo-wschodniej Europie zwiększa ryzyko dla banków i gospodarek tych krajów — ostrzega w ujawnionym wczoraj raporcie agencja ratingowa Standard & Poor’s (S&P). Zdaniem jej analityków, kryzys finansowy grozi głównie Węgrom, gdzie w walutach chętnie zapożyczają się małe firmy i zwykli obywatele. Ryzyko rośnie z powodu dużej zmienności kursu forinta i spodziewanego spowolnienia gospodarczego.

Znacznym ryzykiem walutowym obarczona jest Rumunia. Chorwację i Polskę S&P zakwalifikowała do krajów o wysokim lub średnim ryzyku. Niskie jest w Słowacji, Czechach, Bułgarii i Słowenii.

Na koniec 2005 r. pożyczki w walutach stanowiły 51 proc. wszystkich kredytów na Węgrzech, 54 proc. w Rumunii, 52 proc. w Bułgarii i 78 proc. w Chorwacji. Obawy wobec Węgier, Rumunii i Polski potęguje wzrost tych kredytów dla klientów indywidualnych. Są oni narażeni na większe ryzyko, bo zwykle nie mają przychodów ani oszczędności w obcych walutach i nie mogą bronić się przed zmianami kursu.

Polskich ekspertów nie dziwi ostrzegawczy raport S&P.

— Ponad rok temu nadzór bankowy rozpoczął pracę nad ograniczeniem udzielania kredytów walutowych. W tym celu wprowadził tzw. rekomendację S, dzięki której ludzie mają uświadomić sobie ponoszone ryzyko. Raport S&P powinni więc przeczytać krytycy nadzoru — mówi Andrzej Powierża z BDM PKO BP.

A tych nie brakuje.

Zdaniem Macieja Kossowskiego z Expandera, pośredniczącego w udzielaniu takich kredytów, nie należy ograniczać udzielania kredytów. Polacy zarobią bowiem na nieruchomościach, których wartość będzie rosła.

— Za parę lat kredyt frankowy będzie w ogóle pozbawiony ryzyka walutowego. Polacy będą zarabiać w euro, a waluty europejska i szwajcarska są ze sobą silnie powiązane — dodaje Maciej Kossowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska, FT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Ryzyko rośnie