Ryzyko wciąż jest wysokie

Krzysztof Wołowicz DM TMS Brokers
opublikowano: 28-11-2011, 00:00

WALUTY

Mimo fiaska rozmów między Demokratami a Republikanami w USA o cięciach budżetowych rynki doceniły dolara. Amerykańska waluta w wyniku utrzymującej się awersji do ryzyka kontynuowała wzrost. Kurs EUR/USD pod koniec tygodnia testował 1,32. Siła dolara wynika ze słabości euro. W minionym tygodniu byliśmy świadkami kolejnej odsłony kryzysu w postaci nieudanej aukcji niemieckich obligacji. Przy takich nastrojach na rynkach słabość złotego nie stanowi zaskoczenia. Waluty naszego regionu dodatkowo osłabiło obniżenie ratingu dla Węgier przez agencje Moody’s. Złoty tracił na wartości przez cały tydzień, a kurs EUR/PLN pokonał istotną psychologicznie barierę 4,50.

W tym tygodniu ministrowie finansów strefy euro spotkają się, by omówić propozycję wprowadzenia euroobligacji. Przeforsowanie tego projektu mogłoby znacząco uspokoić rynki finansowe, jednak wobec silnego sprzeciwu Niemiec takie rozwiązanie wydaje się mało prawdopodobne. W poniedziałek i we wtorek odbędą się aukcje włoskich obligacji na łączną sumę 8,8 mld EUR. W tej sytuacji ryzyko kolejnych turbulencji na rynku jest wysokie. Wtedy nawet ewentualnie bardzo dobre dane dotyczące polskiego PKB za trzeci kwartał nie wpłyną znacząco na rynek walutowy. Zasięg osłabienia złotego w relacji do euro to obecnie 4,57-4,60. Dopiero od tego momentu złoty może ponownie zyskiwać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Wołowicz DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu