Rząd Australii zablokuje sprzedaż 1 proc. kraju Chińczykom

opublikowano: 29-04-2016, 10:09

Rząd Australii ogłosił w piątek, że transakcja sprzedaży największej w kraju farmy spółce Dakang Australia jest „sprzeczna z interesem narodowym”.

Chińczycy mają czas do wtorku na rozwianie obaw rządu Australii, ale szanse na realizację transakcji są minimalne, uważają eksperci.

Bloomberg

Chińska spółka wraz z australijskim partnerem, Australian Rural Capital, chciała kupić za 370 mln AUD (283 mln USD) farmę Kidman, która dysponuje 77,3 tys. hektarów ziemi i jest jednym z największych dostawców wołowiny w kraju.

Przedstawiciel rządu, Scott Morrison, podkreślał, że transakcja budzi jego wątpliwości, bo sprzedaż tak dużej nieruchomości „w jednym kawałku” eliminuje potencjalnych zainteresowanych z Australii. Zarządzający farmą Kidman Greg Campbell powiedział, że jest bardzo rozczarowany decyzją rządu.

To kolejna próba przejęcia farmy Kidman przez Chińczyków. Po pierwszej, którą także zablokował rząd, zrezygnowali z części nieruchomości położonych zbyt blisko instalacji wojskowych. Dokooptowali także australijskiego partnera, który miał mieć 20 proc. udziału w przedsięwzięciu. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, CNNMoney.comm

Polecane