Rząd będzie likwidować pięć garnizonów na Śląsku

Dominika Malik
opublikowano: 05-04-2001, 00:00

Rząd będzie likwidować pięć garnizonów na Śląsku

W ramach przyjętego przez rząd Programu Przebudowy i Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2001- -2006, do 2003 r. ma zostać zlikwidowanych łącznie 71 garnizonów wojskowych. Wśród nich znajduje się pięć z terenu Śląska. W 2001 r. przejmie je Lotniskowy Oddział Terenowy Agencji Mienia Wojskowego w Warszawie.

Program Przebudowy i Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2001-06, przyjęty przez rząd, przewiduje, że do 2003 r. zostanie zlikwidowanych łącznie 71 garnizonów wojskowych w całej Polsce. Wśród nich znalazło się pięć z terenu Śląska.

Własność LOT AMW

Garnizony te mieszczą się w Mierzęcicach, powiat będziński, Woźnikach Śląskich, powiat lubliniecki, Ciągowicach koło Zawiercia, Kobiórze, powiat pszczyński, oraz w Bytomiu Radzionkowie. Trzy pierwsze zostały zakwalifikowane do kategorii trzeciej, do której zalicza się garnizony różnej wielkości, zaawansowane w procesie likwidacji. Żołnierze zawodowi z tych jednostek w znacznej mierze zostali już skierowani do innych. Jedynie w Woźnikach Śląskich pozostało ich około 50. Czwarty garnizon został natomiast włączony do kategorii drugiej, czyli garnizonów średniej wielkości. Tam również znajduje się jeszcze około 60 żołnierzy. Najpóźniej ma zostać zlikwidowany garnizon w Bytomiu Radzionkowie.

Pogarnizonowe grunty w 2001 r. staną się własnością Lotniskowego Oddziału Terenowego Agencji Mienia Wojskowego w Warszawie.

— Wszystkie te nieruchomości to obiekty koszarowo-techniczne i lotniskowe, zwalniane przez wojska lotnicze i obrony powietrznej. Po ich przejęciu zamierzamy wystawić je na sprzedaż — mówi Lechosław Kucharski, dyrektor LOT AMW w Warszawie.

Za 10 mln zł

LOT AMW od stycznia 2001 r. jest właścicielem kompleksu koszarowego w Mierzęcicach, który zajmuje powierzchnię łącznie około 48 ha. W jego skład wchodzi kilkanaście działek o powierzchni od 0,3 ha do około 20 ha. Są one zabudowane budynkami o różnym charakterze. Do sprzedaży nieruchomości, w całości lub częściach, powinno dojść w połowie 2001 r. Zdaniem Lechosława Kucharskiego, uzyskanie około 10 mln zł z transakcji będzie bardzo korzystne.

— Obecnie kompleks jest na etapie regulacji stanu prawnego. Przyszły inwestor będzie mógł zagospodarować te tereny w rozmaity sposób — wyjaśnia Lechosław Kucharski.

Ponadto LOT AMW wystawił na sprzedaż trzy odrębne nieruchomości, położone na terenie osiedla wojskowego w Mierzęcicach. Znajdują się tam budynki byłego przedszkola, klubu garnizonowego i kasyna. Zostały one wycenione łącznie na blisko 0,7 mln zł. Obiekty te powinny zostać sprzedane na przełomie maja i czerwca 2001 r.

Część lotniskowa garnizonu w Mierzęcicach znajduje się jeszcze we władaniu jednostki wojskowej w Bytomiu. Dzierżawi ona lotnisko Górnośląskiemu Towarzystwu Lotniczemu.

Bytom ostatni

Zabudowę koszarową, o powierzchni około 3,8 ha, w Ciągowicach koło Zawiercia, LOT AMW nabył z kolei w połowie marca 2001 r. W jej obrębie znajduje się 11 budynków. Grunty leśne, na których powstała jednostka, zostały przejęte przez Lasy Państwowe.

— Kompleks ten nadaje się pod budowę placówek oświatowo-wychowawczych, na działalność usługową lub produkcyjną. Przetarg na sprzedaż tego terenu powinien zostać ogłoszony jesienią 2001 r. — zapowiada Lechosław Kucharski.

Obecnie LOT AMW przygotowuje się do przejęcia nieruchomości w Kobiórze i Woźnikach Śląskich. Mają one być wystawione na sprzedaż w drugiej połowie 2001 r.

Natomiast dopiero w czwartym kwartale 2001 r. LOT AMW ma przejąć kompleks w Bytomiu Radzionkowie, którego powierzchnia wynosi prawie 4 ha. Jest on zagospodarowany 21 obiektami.

Środki finansowe, uzyskane ze sprzedaży nieruchomości, Agencja Mienia Wojskowego będzie przekazywać do budżetu MON.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Malik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rząd będzie likwidować pięć garnizonów na Śląsku