Rząd bierze się za rynek kapitałowy

opublikowano: 16-11-2017, 22:00

Nowa strategia ma przywrócić giełdzie dawny blask, uczynić z niej motor rozwoju i akcelerator innowacji. EBOR szuka dla resortu finansów doradcy, który pomoże ją napisać

Do 20 listopada Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przyjmuje aplikacje firm konsultingowych zainteresowanych udziałem w przygotowaniu strategii dla polskiego rynku kapitałowego. Jak podał bank, doradca ma wesprzeć rząd w przeglądzie rynku, identyfikacji barier rozwoju, rekomendacjach dotyczącychstrategii rozwoju, organizacji warsztatów i prezentacji założeń, a na koniec pomóc Ministerstwu Finansów i innym instytucjom biorącym udział w projekcie „w przygotowaniu Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego”. EBOR zaangażował się w prace na polecenie Komisji Europejskiej, którą poprosił o pomoc polski resort finansów, odwołując się do unijnego Programu Wspierania Reform Strukturalnych (SRSP Programme). Zwrócenie się do Brukseli to zręczny zabieg ministerstwa. W ten sposób uzyskało finansowanie projektu (142 tys. EUR), a co ważniejsze — ma mocnego partnera w poszukiwaniu konsultantów na międzynarodowych rynkach.

WAŻNY DOKUMENT:  Poprzednia strategia dla rynku kapitałowego ma już kilkanaście lat i nie odpowiada współczesnym realiom. Resort finansów chce, by nowa strategia przywróciła blask polskiej giełdzie.
Zobacz więcej

WAŻNY DOKUMENT: Poprzednia strategia dla rynku kapitałowego ma już kilkanaście lat i nie odpowiada współczesnym realiom. Resort finansów chce, by nowa strategia przywróciła blask polskiej giełdzie. Fot. Bloomberg

Filar rozwoju

Resorty finansów i rozwoju od dłuższego czasu przymierzały się do spisania strategii dla rynku kapitałowego, bo poprzednia, z początku lat 2000., nie ma już praktycznie zastosowania. Rynek kapitałowy tymczasem jest jednym z fundamentów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju autorstwa szefa obu resortów — wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Korowody z obsadzeniem kierownictwa warszawskiej giełdy i niejasności co do tego, komu podlega GPW w ramach ministerialnych kompetencji, nie sprzyjały rozpoczęciu prac nad dokumentem. Miesiącami trwało przeciąganie liny między resortem finansów a rodziny w sprawie Pracowniczych Programów Kapitałowych (PPK) i zmian w OFE, które — zdaniem wicepremiera — powinny być ważnym impulsem dla giełdy. II filar emerytalny w bazowym scenariuszu powinien wygenerować około 15 mld zł dodatkowych funduszy dla rynku kapitałowego rocznie. Co prawda, sprawa OFE została odłożona na przyszły rok, ale PPK znalazły się wreszcie na rządowej agendzie. Mniej lub bardziej po myśli Mateusza Morawieckiego ułożyły się też sprawy na giełdzie. Moment na inwentaryzację rynku kapitałowego i wyznaczenie celów na przyszłość jest więc odpowiedni.

Punkt krytyczny

To jednak nie tylko kwestia sprzyjających okoliczności, ale przede wszystkim coraz bardziej palącej potrzeby. W ogłoszeniu EBOR czytamy, że chociaż polski rynek kapitałowy jest największy w naszej części Europy, to doszedł do krytycznego momentu rozwoju: liczba IPO spada, znacząco zmniejszyła się aktywność inwestorów (szczególnie indywidualnych), a rynek instrumentów pochodnych nie rozwija się od 2014 r. Ministerstwo Finansów liczy, że dzięki strategii GPW stanie się jeszcze ważniejszym silnikiem rozwoju gospodarki i katalizatorem innowacyjności, odzyska status lidera Europy Centralnej i Południowo-Wschodniej, zwiększy znaczenie rynku długu i korporacyjnego finansowania dłużnego oraz wesprze rozwój usług na rynkach pieniężnym, instrumentów pochodnych i derywatów. Nasi rozmówcy z resortu finansów uszczegóławiają, że chodzi m.in. o rozwój rynku obligacji korporacyjnych, bo ministerstwu marzy się tak rozbudowany rynek długu jak w Wielkiej Brytanii. Jest jeszcze jeden ważny powód, dla którego warto napisać strategię, a którego nie ma w wytycznych EBOR — innowacyjność.

— Potrzebna jest strategia, która weźmie pod uwagę długoterminowe wyzwania rozwojowe i na tym tle zaproponuje zmiany, które pozwolą nadać naszemu rynkowi kapitałowemu wyższą rangę. To właśnie na rynku kapitałowym odbywa się finansowanie innowacyjności oraz bardziej ryzykownych przedsięwzięć — mówi Marcin Obroniecki, zastępca dyrektora departamentu rozwoju rynku finansowego Ministerstwa Finansów. Prace nad strategią mają ruszyć lada moment, bo w IV kwartale. Z naszych informacji wynika, że do wiosny przyszłego roku ma potrwać zbieranie informacji i identyfikacja barier rozwoju. Wtedy resort finansów planuje rozpoczęcie konsultacji z rynkiem w sprawie założeń strategii. Dokument ma być gotowy do jesieni 2018 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rząd bierze się za rynek kapitałowy