Rząd chce znowelizować prawo budowlane

Patrycja Otto
30-04-2002, 00:00

Rada Ministrów zaakceptowała projekt nowelizacji ustawy Prawo budowlane. Podstawowym celem nowelizacji jest uproszczenie procesu budowlanego. W związku z tym zaproponowano rozszerzenie katalogu obiektów i robót nie wymagających uzyskania pozwolenia na budowę. Poza tym inwestorzy ubiegający się o pozwolenie nie będą już musieli dołączać do wniosku wypisów z księgi wieczystej i aktów notarialnych określających prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Wystarczy, że przedstawią oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością. Z kolei na organ, który w terminie dwóch miesięcy nie wyda decyzji, będzie mogła zostać nałożona grzywna wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki.

Nowelizacja wprowadza również system obowiązkowych kontroli na etapie zakończenia budowy. Pozwolą one ograniczyć przypadki naruszania prawa w trakcie budowy.

Kontrola będzie obowiązkowa i płatna. Opłata będzie zróżnicowana w zależności od rodzaju obiektu budowlanego, jak również ustalana w wysokości nie stanowiącej nadmiernego obciążenia inwestora. W przypadku rozpoczęcia użytkowania obiektu budowlanego bez pozwolenia lub zawiadomienia o zakończeniu budowy właściwego organu przewiduje się dziesięciokrotne jej podwyższenie.

Rząd proponuje też zmianę przepisów regulujących sprawy samowoli budowlanych, polegającą na umożliwieniu odstąpienia od obowiązku orzekania nakazu bezwarunkowej rozbiórki obiektu, który swym istnieniem nie narusza przepisów. Inwestor ubiegający się o legalizację będzie zobowiązany przedstawić dokumenty świadczące o zgodności obiektu z przepisami o zagospodarowaniu przestrzennym oraz wnieść opłatę legalizacyjną. Wysokość opłaty to pięćdziesięciokrotność opłaty za przeprowadzenie obowiązkowej kontroli obiektu budowlanego oddawanego do użytkowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Otto

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Rząd chce znowelizować prawo budowlane