Rząd kończy prace nad projektem zmian w systemie emerytalnym

PAP
opublikowano: 21-01-2011, 11:01

Rząd kończy prace nad projektem ustawy o  zmianach w systemie emerytalnym. Projekt zakłada stopniową liberalizację limitów inwestycyjnych na rynku kapitałowym dla OFE - poinformował PAP wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

"Rząd finalizuje prace nad projektem ustawy o zmianach w systemie emerytalnym i wprowadzeniu preferencyjnie opodatkowanego dobrowolnego systemu" - powiedział PAP Kotecki.

"Zmiany dotyczące limitów inwestycyjnych OFE w giełdę będą zmienione i zliberalizowane. Większe limity inwestycji w giełdę zwiększą konkurencję i poprawią efektywność zarządzania środkami emerytów przez towarzystwa emerytalne. Efekt tych zmian będzie korzystny dla rynku kapitałowego i przyszłych emerytów" - dodał.

Kotecki tłumaczy także, że stopniowa liberalizacja limitów spowodowana jest tym, że środki transferowane do OFE po obniżeniu składki do 2,3 proc. będą nadal zapisywane na istniejących już kontach przyszłych emerytów i powiększą ogół aktywów funduszy emerytalnych.

"W innym przypadku należałoby tworzyć subfundusze w OFE, na które trafiałaby obniżona do 2,3 proc. składka" - poinformował wiceminister finansów.

Rząd, w celu ograniczenia przyrostu długu publicznego i deficytu, zamierza zmienić system emerytalny. Zamiast 7,3 proc. składki do Otwartych Funduszy Emerytalnych ma trafiać 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. będzie księgowane na indywidualnych kontach osobistych w ZUS. Docelowo w roku 2017 r. OFE mają dostawać 3,5 proc. składki.

Zgodnie z rozporządzaniem rządu z lutego 2004 roku, inwestycje OFE w akcje, prawa do akcji, obligacje zamienne na akcje i prawa poboru spółek notowanych na regulowanym rynku giełdowym nie mogą przekroczyć 40 proc. Taki sam limit dotyczy akcji narodowych funduszy inwestycyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane