Rząd mierzy w mafię lekową

opublikowano: 12-02-2019, 22:00

Nowelizacja prawa farmaceutycznego ma ograniczyć nielegalny wywóz leków z Polski.

Zwiększenie uprawnień kontrolnych Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej, zakaz zaopatrywania się przez hurtownie w punktach detalicznej sprzedaży leków oraz zwiększenie sankcji pieniężnych i karnych za przekroczenie przepisów — to część zmian w prawie farmaceutycznym, które we wtorek przyjął rząd. Wszystko to w ramach walki z tzw. mafią lekową, czyli przede wszystkim z procederem taniego i masowego kupowania w Polsce leków refundowanych, by potem z dużym zyskiem odsprzedać je za granicą.

-
Zmiana prawa farmaceutycznego, oprócz zabrania pieniędzy złodziejom, daje
dodatkowe możliwości m.in. inspekcji farmaceutycznej - mówił we wtorek Janusz
Cieszyński, wiceminister zdrowia.
Zobacz więcej

- Zmiana prawa farmaceutycznego, oprócz zabrania pieniędzy złodziejom, daje dodatkowe możliwości m.in. inspekcji farmaceutycznej - mówił we wtorek Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. Fot. Marek Wiśniewski

„Wartość nielegalnie wyprowadzonych medykamentów szacuje się na prawie 2 mld zł. Wywożone są one za pomocą specjalnie do tego celu zakładanych aptek, hurtowni prowadzących podwójną księgowość, fałszywych przychodni, a nawet lecznic weterynaryjnych. W rezultacie na półkach aptecznych w Polsce niemal notorycznie brakuje około 200 leków” — głosi komunikat resortu sprawiedliwości.

Najważniejsze zmiany w projekcie nowelizacji dotyczą rozszerzenia odpowiedzialności za nielegalny obrót lekami z właścicieli aptek na wszystkich uczestników łańcuszka spółek, zwłaszcza na hurtowników, którzy zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości „dziś są praktycznie bezkarni”. Określa też konkretne przypadki, w których apteka może zbyć leki, oraz grupy osób, którym może je sprzedawać i dostarczać wysyłkowo (w przypadku leków na receptę będą to osoby z orzeczoną niepełnosprawnością).

— Zmiana prawa farmaceutycznego, oprócz zabrania pieniędzy złodziejom, daje dodatkowe możliwości m.in. inspekcji farmaceutycznej, która zyska nowe narzędzia i większy potencjał do działania na rzecz ograniczenia niepożądanych zjawisk — mówił we wtorek Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Projekt zmian przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z resortem zdrowia i Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym. Teraz trafi on do Sejmu.

34,58 mld zł Tyle był wart rynek apteczny w Polsce w 2018 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu