Rząd może uciec w prowizorkę

GN
opublikowano: 08-03-2007, 00:00

Specjalny zespół Ludwika Dorna opracuje system wypłat emerytur z OFE. Opozycja uważa, że to gra na zwłokę.

Specjalny zespół Ludwika Dorna opracuje system wypłat emerytur z OFE. Opozycja uważa, że to gra na zwłokę.

Jutro pracę rozpoczyna zespół, który ma opracować system wypłat emerytur z OFE. Na jego czele stoi wicepremier Ludwik Dorn. Nie wiadomo, czy zespół będzie analizował projekt przygotowany przez resort pracy, czy stworzy własny. Premier Dorn nie chce ujawnić swoich poglądów na temat emerytur. To niepokoi opozycję.

— Boję się, że zespół będzie pracował i nagle się okaże, że jest za mało czasu na przygotowanie systemu. Wówczas premier zaakceptuje tymczasowe rozwiązanie, by to ZUS wypłacił pierwsze emerytury. Tym samym rozwiązanie problemu zostanie odłożone w czasie — mówi Zbigniew Chlebowski, poseł PO.

Może o tym świadczyć wypowiedź Ludwika Dorna.

— Są dwa warianty wypłat emerytur z OFE: systemowy, ale ten wymagałby podjęcia szybkiej decyzji, i epizodyczny, który zakłada, że do 2012-14 r. działałoby rozwiązanie przejściowe — mówi Ludwik Dorn.

Sprzeciwia się temu prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

— Zastępcze rozwiązanie jest, jak wiemy, rozwiązaniem bardzo długo trwającym i bardzo kosztownym, więc moim zdaniem od razu musi to być rozwiązanie docelowe — powiedziała Aleksandra Wiktorow, prezes ZUS.

Obserwatorzy sceny politycznej potwierdzają, że rząd może nie chcieć decydować o systemie wypłat emerytur z OFE. Przyjęcie rozwiązania sugerowanego przez ministerstwo pracy czy Lewiatana naraziłoby rządzących na gniew elektoratu. Kusząca jest perspektywa „podrzucenia” problemu kolejnej ekipie. Wybory już w 2009 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GN

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu