Rząd musi przełamać paraliż decyzyjny

Zbigniew Niemczycki
opublikowano: 11-10-1999, 00:00

Zbigniew Niemczycki: Rząd musi przełamać paraliż decyzyjny

OCZEKIWANIA BIZNESMENÓW: Nie może zostać zmarnowany wysiłek ludzi, którzy stawiają sobie za cel rozwój gospodarczy Polski — uważa Zbigniew Niemczycki. fot. Grzegorz Kawecki

Czytelnicy „PB” zapewne już wiedzą, że 2 października Polska Rada Biznesu powierzyła mi funkcję swego prezesa. W związku z tym czuję się zobowiązany do zaprezentowania stanowiska naszego stowarzyszenia wobec aktualnych problemów kraju.

PRB jest głęboko zaniepokojona obecną sytuacją w kraju. Wydarzenia ostatnich tygodni stanowią kolejny sygnał, że brak klarownej polityki rządu oraz jego niezdolność do podejmowania jednoznacznych decyzji wstrzymują realizację niezbędnych reform, szkodzą polskiej gospodarce i podważają do niej zaufanie inwestorów krajowych i zagranicznych. Niezwykle pilną potrzebą staje się powstrzymanie tego niebezpiecznego procesu. Oczekujemy, że rząd okaże energię konieczną do przełamania paraliżu w jego działaniu i zajmie się kierowaniem krajem tak, by nie został zmarnowany wysiłek ludzi, którzy stawiają sobie za cel rozwój gospodarczy Polski.

WYRAŻAMY PRZEKONANIE, że dalszy rozwój ekonomiczny kraju i umacnianie konkurencyjności polskich firm wymaga uwzględnienia przez rządzących w równym stopniu interesów pracobiorców i pracodawców. Decyzje faworyzujące tylko jedną stronę szkodzą gospodarce. Dlatego liczymy na to, że działalność powstałej niedawno Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych umożliwi skuteczne reprezentowanie interesu dominującego już w polskiej gospodarce sektora prywatnego i zrównoważy nadmierny wpływ związków zawodowych na decyzje ekonomiczne.

Z ZADOWOLENIEM przyjmujemy fakt jednomyślnego przyjęcia przez rząd projektu budżetu na rok 2000, chociaż musi niepokoić minimalny tylko wzrost wydatków na niektóre dziedziny, wymagające nakładów znacznie wyższych — na przykład na bezpieczeństwo publiczne. PRB opowiada się za wniesionym do Sejmu budżetem, sprzyjającym dalszemu rozwojowi gospodarczemu Polski, m.in. poprzez znaczące zwiększenie nakładów na rozwój infrastruktury i sieci drogowej.

PRZYSPIESZENIE gospodarczego rozwoju kraju wymaga pilnego uchwalenia i wcielenia w życie zaproponowanych przez rząd zmian systemu podatkowego, stanowiących podstawę reformy finansów publicznych. Obniżenie stawek, uproszczenie i stabilizacja podatków jest istotnym warunkiem szybkiego rozwoju gospodarki Polski. Niższe stawki podatków, wprowadzone w zamian za likwidację rozbudowanego systemu ulg, zmniejszą nadmierne obecnie obciążenie podatkowe polskich firm, zaś niezbędne uproszczenia systemu podatkowego uwolnią przedsiębiorców od biurokratycznego balastu.

NIEZBĘDNE JEST dokonanie w prawie podatkowym przede wszystkim takich zmian, od których bezpośrednio zależy konkurencyjność polskich firm, a także ich zdolność tworzenia nowych miejsc pracy, decydująca o sprostaniu przez Polskę podstawowemu wyzwaniu najbliższego dziesięciolecia. W szczególności chodzi o:

4 obniżenie stawki CIT do poziomu 30 proc. już w roku 2000 i dalsze jej zmniejszanie, do 22 proc. w roku 2004;

4 obniżenie stawek PIT w roku 2000 do poziomu 19 proc. oraz 29 i 36 proc. od nadwyżki, zaś od roku 2001 — do poziomu 18 proc. i 28 proc. od nadwyżki;

4 zastąpienie nieskutecznej i niekorzystnej dla przedsiębiorstw ulgi inwestycyjnej przez lepszy system amortyzacji;

4 zmianę przepisów dotyczących zakładów pracy chronionej, która skutecznie przeciwdziałałaby nadużyciom i malwersacjom.

PRZEDSIĘBIORCY zrzeszeni w PRB wyrażają przekonanie, iż dla zapewnienia Polsce członkostwa w UE rząd musi okazać zdecydowanie i konsekwencję w wykonywaniu programu naszej integracji. Niestety, jego realizacja w założonych terminach jest zagrożona z powodu dotychczasowej niezdolności rządu do sprostania wymogom, od których zależy pozycja gospodarcza naszego kraju na mapie Europy.

Zbigniew Niemczycki jest prezydentem Curtis International Ltd., prezesem Polskiej Rady Biznesu

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Niemczycki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rząd musi przełamać paraliż decyzyjny