Rząd: nowa ustawa chroniącą szpitale przed komornikami

23-01-2007, 17:28

Orzeczenie TK uznało, że zapisy Kodeksu postępowania cywilnego, które chronią szpitale przed wierzycielami, są niezgodne z konstytucją.

Rząd szykuje nowe rozwiązania prawne, które mają chronić szpitale przed komornikami. Niedawne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego uznało, że zapisy Kodeksu postępowania cywilnego, które chronią szpitale przed wierzycielami, są niezgodne z konstytucją.

Wiceminister zdrowia Bolesław Piecha podczas wtorkowego posiedzenia senackiej komisji zdrowia powiedział, że orzeczenie Trybunału dotknęło przede wszystkim te Zakłady Opieki Zdrowotnej, które poddały się procesowi restrukturyzacji i były pewne, że pewna część środków, które otrzymują z NFZ, jest chroniona. Teraz konieczne jest szybkie wypracowanie rozwiązań prawnych, mogących zabezpieczyć należyte funkcjonowanie ZOZ-ów.

Według Piechy, chodzi o to, by komornicy nie mogli zajmować pieniędzy, które ZOZ-y w trakcie restrukturyzacji dostają od NFZ na świadczenia zdrowotne. Wiceminister wyraził też nadzieję, że nowa ustawa będzie gotowa w przeciągu dwóch miesięcy.

Według danych, które przedstawił Piecha, szacuje się że na koniec 2006 r. NFZ mają do przekazania komornikom 1 mld 165 mln złotych, a egzekucją zagrożonych jest łącznie 4 mld 115 mln złotych.

Piecha zapowiedział także nowe rozwiązania systemowe dotyczące obsłużenia długów placówek zdrowia. Długi krótkoterminowe miałyby być zastąpione przez długi długoterminowe, np. obligacjami. Wskazał jednak na pojawiające się w takiej sytuacji wątpliwości, kto miałby być gwarantem tych długów.

Senator Jadwiga Rudnicka (PiS) powiedziała, że restrukturyzacji długów "nie można robić na siłę", a senator Rafał Ślusarz (PiS) zwrócił uwagę, że "wierzyciele też są w nowej sytuacji prawnej, oni też czekają na rozwiązania i im też trzeba stworzyć jakiś komfort".

W trakcie dyskusji senackiej komisji zdrowia podjęto także rozmowę na temat wprowadzenia minimalnej 11-procentowej składki zdrowotnej oraz wyrażono wątpliwość, czy w wyniku decyzji Trybunału środki przeznaczone na wypłaty dla pracowników również nie są zagrożone egzekucją komorniczą.

9 stycznia 2007 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że zapisy Kodeksu postępowania cywilnego naruszają swobodę działalności gospodarczej poprzez ograniczenie swobodnej konkurencji. Wg. tego zapisu wierzytelności od państwowych jednostek organizacyjnych były bardziej uprzywilejowane i chronione przed egzekucją.

Zapis nie był też zgodny z zasadą równości wobec prawa, ponieważ w postępowaniu egzekucyjnym chroni państwowe jednostki organizacyjne spośród innych dłużników bez jakichkolwiek powodów, które by to uzasadniały.

Zdaniem Trybunału, różnicowana była też ochrona praw majątkowych dłużników ze względu na ich status. W ocenie TK, trudno znaleźć jakiekolwiek uzasadnienie dla różnicowania sytuacji prawnej podmiotów w obrocie cywilnoprawnym na etapie zaspokajania wierzyciela z majątku dłużnika.(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rząd: nowa ustawa chroniącą szpitale przed komornikami