Rząd oszczędza: dotacje z PFRON bez zmian

opublikowano: 21-09-2012, 00:00

Państwo utrzyma w przyszłym roku ograniczenia dla pracodawców osób niepełnosprawnych.

Pracodawcy z tzw. rynku otwartego, zatrudniający osoby niepełnosprawne, nie otrzymają w przyszłym roku wsparcia z budżetu państwa według korzystniejszych zasad. Nadal dofinansowanie będzie im przyznawane według obecnych reguł, czyli w proporcjach niższych, niż przysługują zakładom pracy chronionej.

Utrzymanie ograniczeń zapowiada projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej na rok 2013, czyli tzw. ustawy okołobudżetowej, skierowanego do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Obecnie pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej ma prawo do 100 proc. dofinansowania do wynagrodzeń, określonego w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Pracodawcy z otwartego rynku pracy otrzymują 70 proc. dotacji w przypadku pracowników ze znacznym, umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności, a 90 proc., jeżeli osoba niepełnosprawna ma jednocześnie orzeczoną chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję czy jest niewidoma.

Projektowana ustawa okołobudżetowa przewiduje zachowanietych zasad w przyszłym roku przez odpowiednią modyfikację przepisów, które mają wpływ na wysokość wydatków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), który dofinansowuje wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych.

Głównym powodem zapowiadanych ograniczeń jest zahamowanie szybkiego wzrostu długu publicznego, który niesie za sobą ryzyko przekroczenia drugiego progu ostrożnościowego w 2013 r. (55 proc.). Jak wyliczono, odstąpienie od zrównywania w przyszłym roku wsparcia dla rynku otwartego z chronionym oznacza zmniejszenie wydatków PFRON na dotacje do płac pracowników niepełnosprawnych o 300 mln zł.

Ponad 240 tys. zatrudnionych

Według danych Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, w Systemie Obsługi Dofinansowań i Refundacji, prowadzonym przez PFRON, w końcu grudnia 2011 r. zarejestrowanych było 71 tys. osób niepełnosprawnych zatrudnionych na otwartym rynku pracy, a 173,7 tys. w zakładach pracy chronionej. W ubiegłym roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 41,4 tys. ofert pracy dla osób niepełnosprawnych. 10,4 proc. tej liczby stanowiły oferty pracy subsydiowanej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu