Rząd poprawi górnictwo

Maria Trepińska
opublikowano: 20-01-2003, 00:00

Jutro rząd ma przyjąć korektę programu restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego na lata 2003-06.

Korekta przyjętego 20 listopada przez Radę Ministrów programu restrukturyzacji górnictwa na lata 2003-06 nie powinna wprowadzić zasadniczych zmian w koncepcji reformowania branży. Uwzględni ona jednak ustalenia wynikające z porozumienia podpisanego przez rząd z górniczymi centralami związkowymi.

Jednym z ustaleń jest powołanie piętnastoosobowego zespołu ekspertów (jego skład zostanie zatwierdzony na jutrzejszym posiedzeniu rządu), którego głównym zadaniem będzie określenie uzasadnionej ekonomicznie wielkości produkcji węgla kamiennego z przeznaczeniem na rynek krajowy i eksport.

— Tym samym określi on zasadność i celowość likwidacji kopalń — wyjaśnia Marek Kossowski.

W rządowym programie zakładano likwidację 7 kopalń, zmniejszenie zdolności produkcyjnych do 2006 r. o blisko 12,7 mln ton. Planowano pozostawienie 34 dobrych kopalń i sprzedaż węgla na poziomie 93,5 mln ton w 2003 r. do 87 mln ton w 2006 r.

Eksperci mają także ocenić możliwości prawne ochrony rynku polskiego przed importem węgla oraz możliwy zakres ich stosowania. Zespół ma zakończyć prace do 17 marca. Ich wynikami zajmie się Rada Ministrów.

Związkowcy domagali się także odstąpienia od likwidacji kopalń od 1 stycznia 2003 r. Wiele wskazuje na to, że ten postulat znajdzie się w korekcie. Kiedy i które kopalnie zakończą wydobycie, zdecyduje zarząd Kompanii Węglowej (KW).

Do 1 lutego KW ma przejąć 24 kopalnie należące do pięciu spó- łek węglowych. Obecnie Henryka Pieronkiewicz, wiceprezes ds. finansowych Kompanii Węglowej, pracuje nad biznesplanem megakoncernu.

W rządowym programie zakładano, że przychody KW będą wynosiły 7,3 mld zł w 2003 r., a zysk netto około 3,9 mln zł. Obecnie trwa proces rejestracji spółki, która tworzona jest na bazie Państwowej Agencji Restrukturyzacji Górnictwa Węglowego w Katowicach.

KW będzie największym węglowym koncernem w Europie. Ma wydobywać 51 mln ton węgla i zatrudniać ponad 70 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu