Rząd poprawia prawo budowlane

  • Emil Górecki
06-08-2014, 00:00

Nasza pozycja w rankingu Doing Business zależy nie od nowelizacji, ale od funkcjonowania państwa — ocenia ekspert BCC.

Rząd przyjął projekt tzw. małej nowelizacji prawa budowlanego, przygotowanej przez resort infrastruktury i rozwoju. Ma to poprawić naszą niską pozycję w rankingu Doing Business w zakresie pozwoleń na budowę. Lżej będzie inwestorom domów jednorodzinnych. Jeśli zakres oddziaływania inwestycji nie wyjdzie poza jej działkę, nie będą musieli czekać na prawomocne pozwolenie na budowę: wystarczy zgłoszenie z projektem budowlanym. Nie będą też wtedy konieczne oświadczenia dostawców mediów o zapewnieniu prądu, wody, ciepła i gazu, a także oświadczenie zarządcy drogi o dostępie do drogi publicznej.

ULGA DLA INWESTORA: Pod rządami nowej ustawy urzędnicy nie będą musieli wydawać 30 tys. pozwoleń na budowę rocznie, a procedura ma skrócić się o 120 dni. [FOT. GK]
Zobacz więcej

ULGA DLA INWESTORA: Pod rządami nowej ustawy urzędnicy nie będą musieli wydawać 30 tys. pozwoleń na budowę rocznie, a procedura ma skrócić się o 120 dni. [FOT. GK]

Te warunki będą konieczne do spełnienia dopiero przy rozpoczęciu robót. Ustawa rozszerzy katalog obiektów budowlanych oddawanych do użytku na podstawie zawiadomienia o zakończeniubudowy m.in. o warsztaty rzemieślnicze, stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe, garaże do pięciu stanowisk, chłodnie, hangary, wiaty czy budynki kolejowe. Nowelizacja wprowadzi także 14-dniowy termin wezwania do uzupełnienia dokumentacji. Obecnie taki termin nie jest określony.

— Przy założeniu, że zmiany te zostaną poprawnie wcielone w życie, może to skrócić postępowanie administracyjne związane z budową budynków jednorodzinnych. Mniejsza liczba wymagań wobec inwestora powinna przyspieszyć czas rozpatrywania wniosku, a to powinno przełożyć się na sprawność działania organów i ograniczenie przedłużania postępowania. Założenia do nowelizacji przewidują zmniejszenie czasu trwania wszystkich procedur o 120 dni oraz redukcję procedur do pięciu. Należy jednak podkreślić, że ostatecznie wpływ zmian na raport Doing Business będzie oceniany nie tyle pod względem ich charakteru, co funkcjonowania aparatu państwowego na ich podstawie — mówi Łukasz Bernatowicz, ekspert Business Centre Club (BCC).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rząd poprawia prawo budowlane