Rząd pracuje nad przepisami o 5G

opublikowano: 12-05-2019, 22:00

Stanowisko dotyczące zabezpieczeń w sieci będzie konsultowane z izbami i operatorami. Firmy liczą, że standardy będą transparentne i równe dla wszystkich.

Do 30 czerwca wszystkie państwa członkowskie powinny — zgodnie z planem wydanym w rekomendacji Komisji Europejskiej — przedstawić stanowiska w zakresie bezpieczeństwa sieci 5G. Polska propozycja nie powstanie w zaciszu ministerialnych gabinetów.

— Zamierzamy to zrobić w konsultacjach z partnerami, czyli izbami gospodarczymi i operatorami telekomunikacyjnymi — mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji. Podkreśla znaczenie bezpieczeństwa w sieciach 5G. — To jest zadanie, z którym musimy się zmierzyć nie dlatego, że nie lubimy jednej, dwóch albo pięciu firm. 5G będzie siecią sterującą wszystkim. Dlatego będzie wymagała zwiększonego poziomu bezpieczeństwa i bardzo dobrze by było, gdyby to się udało zrobić w ramach porozumienia na poziomie Unii Europejskiej — uważa minister.

— Cyberbezpieczeństwo jest ważne, od kiedy powstał pierwszy komputer. Ale nie trzeba robić z tego sensacji. Po prostu postęp technologiczny wymaga kolejnych działań. Ważne, żeby Polska jako kraj, a także w ramach UE wypracowała wspólne standardy bezpieczeństwa. Ważne, aby były one transparentne, żeby w taki sam sposób traktowały wszystkich dostawców, ale także żeby korzystały z osiągnięć istniejących na świecie — mówi Ryszard Hordyński, dyrektor komunikacji i strategii Huawei Polska.

Zwraca uwagę, że Huawei ma centrum zajmujące się cyberbezpieczeństwem w Wielkiej Brytanii i udostępnia oprogramowanie tamtejszym agencjom rządowym. Podobny ośrodek istnieje także w Brukseli, gdzie każdy klient, po spełnieniu pewnych warunków, może obejrzeć urządzenia i „rozebrać je na czynniki pierwsze”, a także zapoznać się ze wszelkimi procedurami.

— Zachęcam wszystkich, aby w ten sposób podchodzili do tematu bezpieczeństwa: transparentnie i otwarcie — mówi Ryszard Hordyński.

Liczy na szybkie wprowadzenie w Polsce technologii 5G.

— Jeżeli Polska będzie w gronie liderów 5G, to wszystkie modele biznesowe, nowe pomysły, aplikacje i rozwiązania będą mogły powstawać w naszym kraju, a nie w innych. Dlatego jest bardzo ważne, aby przynajmniej pilotażowe projekty 5G powstawały jak najszybciej — mówi przedstawiciel Huaweia.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy