Rząd przyjął projekty zmian podatkowych

(Tadeusz Stasiuk)
06-06-2006, 18:00

Rząd przyjął we wtorek projekt 6 ustaw, składających się na pakiet zmian podatkowych. Jak poinformował na konferencji po posiedzeniu rządu premier Kazimierz Marcinkiewicz, dzięki zmianom podatki będą "dużo prostsze i łatwiejsze do płacenia".

Rząd przyjął we wtorek projekt 6 ustaw, składających się na pakiet zmian podatkowych. Jak poinformował na konferencji po posiedzeniu rządu premier Kazimierz Marcinkiewicz, dzięki zmianom podatki będą "dużo prostsze i łatwiejsze do płacenia".

Według wicepremier i minister finansów Zyty Gilowskiej, zmiany mają zachęcić pracodawców do tworzenia nowych miejsc pracy, a obywateli do legalnego zatrudniania się. "Pakiet to zestaw licznych zmian, mających także na celu uporządkowanie systemu oraz uczynienie go bardziej racjonalnym" - powiedziała Gilowska na konferencji.

Jak informuje PAP, w pakiecie znalazł się projekt ustawy o PIT, który wprowadza na lata 2007-2008 trzystopniowe skale podatkowe ze stawkami 19, 30 i 40 proc. W 2007 r. będą obowiązywać progi 43.405 zł i 85.528 zł. Kwota wolna od podatku wyniesie 572,5 zł. W 2008 r. progi będą wynosić 44.490 zł i 85.528 zł., kwota wolna wyniesie 586,8 zł.

Dwie stawki podatkowe - 18 i 32 proc. - zostaną wprowadzone od 2009 r., z jednym progiem na poziomie 85.528 zł. Kwota wolna od podatku wyniesie wówczas 556,02 zł.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, od 2007 r. zostaną zwaloryzowane progi podatkowe, kwota wolna od podatku oraz koszty uzyskania przychodów. Ma to wyeliminować coroczne faktyczne podwyżki podatku, wynikające ze wzrostu inflacji.

Jedne z najważniejszych zmian w pakiecie podatkowym zmierzają do zmniejszania pozapłacowych kosztów pracy. Rząd chce w tym celu obniżyć składkę rentową z 13 proc. do 9 proc. oraz obniżyć składki na ubezpieczenie chorobowe z 2,45 proc. do 1,80 proc.

Rząd chce także wprowadzić od 2007 r. ulgi podatkowe dla rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci. Centrum Informacyjne Rządu wyjaśniło w komunikacie, że podatnicy wychowujący co najmniej troje dzieci będą mieli prawo odliczenia od podatku kwoty równej iloczynowi liczby wychowywanych dzieci i kwoty wolnej od podatku. Odliczenie dotyczyłoby łącznie obojga rodziców.

Rząd częściowo wycofał się z zapowiadanego wyeliminowania opodatkowania w formie karty podatkowej, zmiany najbardziej krytykowanej przez przedsiębiorców. Karta podatkowa ma być utrzymana do 2009 r.

Zmienił też, po protestach naukowców i artystów, zamiar całkowitego zniesienia 50 proc. i 20 proc. kosztów uzyskania przychodów. Od 2007 r. przewidziano ich obniżenie z 50 proc. do 20 proc., a w przypadku 20 proc. - do 10 proc. Dotyczyć to będzie osób uzyskujących przychody z działalności wykonywanej osobiście oraz m.in. praw autorskich. Oszczędności z tego tytułu (ok. 300 mln zł rocznie) trafią do instytucji kultury i nauki.

Rząd zdecydował również, że osoby pracujące za granicą będą mogły korzystać z większych zwolnień podatkowych. Wynosiłyby ono maksymalnie 30 proc. diety przysługującej za każdy dzień, w którym podatnik pracował i objęłyby już dochody uzyskane w 2006 r. Jeszcze w tym roku zostanie podpisana z Wlk.Brytanią nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Przygotowano też szereg zmian upraszczających podatek VAT, jak m.in. zryczałtowana forma podatku, jeśli roczny dochód nie przekracza 35 tys. euro oraz nie zatrudniają więcej niż 2 osoby. Małe firmy będą rozliczać się kwartalnie, a nie jak teraz - miesięcznie. Wprowadzone będą też kwartalne deklaracje dla płatników VAT, a zniesiona tzw. kaucja gwarancyjna (250 tys. zł).

Od 1 września zostaną zrównane stawki akcyzy na olej opałowy z akcyzą na olej napędowy, ze zwrotem części wydatków za ogrzewanie mieszkań i szpitali. Wzrośnie również akcyza na gaz do napędu samochodów. Rząd chce wprowadzić także podatek ekologiczny, co ograniczyłoby sprowadzanie do Polski starych samochodów.

Zmiany dotyczą również możliwości przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Od 2007 roku przekazywaniem zajmowałyby się urzędy skarbowe. Prawo do przekazania 1 proc. podatku przyznano też podatnikom, którzy wybrali opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej według 19 proc. stawki podatku, a także osobom osiągającym dochody z kapitałów pieniężnych.

WST, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Rząd przyjął projekty zmian podatkowych