Rząd stawia na energetykę atomową

RAV, PAP
12-08-2009, 00:00

W 2020 r. ruszy pierwsza polska elektrownia jądrowa — zapewnia rząd, którzy przyjął harmonogram prac nad jądrówką.

W 2020 r. ruszy pierwsza polska elektrownia jądrowa — zapewnia rząd, którzy przyjął harmonogram prac nad jądrówką.

Najpóźniej pod koniec 2013 r. zostanie zawarty kontrakt na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Budowa ruszy w styczniu 2016 r., a jej zakończenie przewidziano na 2020 r. — taki harmonogram przyjął wczoraj rząd.

Dokładniejsze informacje pierwszej polskiej elektrowni jądrowej poznamy pod koniec przyszłego roku. W programie, który przedstawi rząd, znajdą się informacje m.in. o kosztach wytwarzania energii w jądrówce, najlepszej lokalizacji dla siłowni i składowania odpadów oraz program szkolenia kadr i budowy zaplecza naukowo-badawczego. Będzie temu towarzyszyć kampania informacyjna i edukacyjna Ministerstwa Gospodarki.

Do końca 2010 r. zaplanowano również utworzenie konsorcjum, które wybuduje pierwszą elektrownię. Za realizację inwestycji jest odpowiedzialna Polska Grupa Energetyczna (PGE). Spółka będzie miała 51 proc. udziałów w konsorcjum, które będzie też eksploatować elektrownie.

— Grupa wybuduje dwie elektrownie atomowe o łącznej mocy 6000 MW, każda z co najmniej dwoma reaktorami — mówił niedawno Wojciech Topolnicki, wiceprezes PGE.

Rządowy harmonogram daje PGE czas od stycznia 2011 r. do końca 2013 r. na wybór ostatecznej lokalizacji elektrowni, określenie źródła finansowania inwestycji oraz wybór technologii i wyłonienie jej dostawcy. W tym czasie będą trwać też poszukiwania uranu w Polsce.

Rozwój energetyki jądrowej jest elementem rządowego programu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Flagowym przedsięwzięciem jest budowa terminalu LNG w Świnoujściu, który ma być otwarty w czerwcu 2014 r. i przyjmować do 5 mld m sześc. skroplonego gazu LNG rocznie. Program zakłada też rozbudowę magazynów gazu ziemnego, ropy naftowej oraz paliw, a także budowę tzw. interkonektorów z systemami gazowymi naszych sąsiadów ,m.in. z Niemcami w Lasowie.

2011-13

Wtedy rząd wybierze lokalizację dla pierwszej polskiej jądrówki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAV, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Rząd stawia na energetykę atomową