Rząd sypnie kasą na pierwszy biznes

MBE, PAP
opublikowano: 13-06-2013, 00:00

W ramach nowego rządowego programu na założenie pierwszej firmy będzie można pożyczyć do 60 tys. zł.

Bezrobotni, absolwenci i studenci ostatnich lat będą mogli skorzystać z preferencyjnych pożyczek na uruchomienie własnej działalności gospodarczej w ramach rządowego programu „Pierwszy Biznes — Wsparcie na starcie”.

Program będzie finansowany z pieniędzy przekazywanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej do Banku Gospodarstwa Krajowego, uzyskiwanych ze sprzedaży akcji i udziałów, należących do skarbu państwa. Wczoraj minister pracy podpisał w tej sprawie umowę z BGK. Na realizację I etapu programu przeznaczono 21,5 mln zł. Pierwsze pożyczki mają być wypłacone w trzecim kwartale tego roku. Będą mogli z nich skorzystać: poszukujący pracy absolwenci szkół i uczelni w okresie 48 miesięcy od dnia otrzymania dyplomu oraz bezrobotni oraz studenci ostatniego roku studiów wyższych. Maksymalna kwota pożyczki wynosić będzie do 60 tys. zł. Wypłata pieniędzy nastąpi po zarejestrowaniu działalności gospodarczej.

Pożyczki będą nisko oprocentowane — 0,25 stopy redyskonta weksli, co obecnie oznacza 0,75 proc. w skali roku. Okres spłaty nie będzie mógł przekroczyć siedmiu lat, z możliwością 12-miesięcznej karencji w spłacie kapitału.

Uczestnicy programu będą mogli również skorzystać z dodatkowej pożyczki przeznaczonej na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego, w tym dla bezrobotnego skierowanego przez powiatowy urząd pracy. Pożyczka ta będzie udzielana nie wcześniej niż po pierwszym roku działalności podjętej przez pożyczkobiorcę i wynosić będzie maksymalnie 20 tys. zł. Jeżeli beneficjenci programu utrzymają nowoutworzone miejsca pracy przez minimum rok będą mogli skorzystać z umorzenia części pożyczki na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego skierowanego przez powiatowy urząd pracy. Program ma charakter ogólnopolski, ale będzie realizowany etapowo. Obecnie uruchamiany jest etap pilotażowy w trzech województwach: mazowieckim, małopolskim i świętokrzyskim. W drugim etapie, który rozpocznie się w 2014 r., program obejmie cały kraj.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE, PAP

Polecane