Rząd upiera się przy nowelizacji VAT

Cezary Koprowicz
05-10-2000, 00:00

Rząd upiera się przy nowelizacji VAT

Rząd nie zrezygnuje z proponowanych wcześniej podwyżek stawek VAT — zapowiada Jarosław Bauc, minister finansów. Rada Ministrów nie zraża się odrzuceniem przez Sejm jej projektu nowelizacji ustawy o VAT.

— Nie ma innej możliwości. Inaczej musielibyśmy wycofać się ze stanowiska negocjacyjnego z Unią Europejską — mówi Jarosław Bauc.

Minister finansów na razie nie chciał jednak ujawnić, w jaki sposób chce to osiągnąć. Nie wiadomo, czy powstał nowy projekt zmian w ustawie o VAT, czy też rząd będzie starał się wprowadzić poprawki do projektów złożonych przez PSL i AWS.

Przed dwoma tygodniami Sejm odrzucił rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT, który przewidywał stopniowe podwyższanie stawek na towary i usługi objęte teraz zwolnieniem lub preferencyjną stawką 7-proc.

W projekcie ustawy o VAT stawki na materiały i roboty budowlane (dziś 7 proc.) w przyszłym roku miały być objęte stawką 12 proc., w 2002 r. — 17 proc., a dopiero od 2003 r. — 22 proc. Mieszkania w 2001 r. miały być obłożone 7-proc. VAT-em, w 2002 r. — 17 proc., a dopiero od 2003 r. stawką 22 proc.

Posłowie skierowali do komisji dwa projekty nowelizacji ustawy o VAT i akcyzie. PSL chce, by do końca 2002 roku obowiązywała zerowa stawka na towary przeznaczone na cele ochrony przeciwpożarowej oraz na wydawnictwa. Projekt grupy posłów reprezentowanych przez Andrzeja Chrzanowskiego z AWS zakłada przedłużenie do końca 2005 roku obniżonej, 7-proc., stawki VAT na materiały i usługi budowlane. KPR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Koprowicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Rząd upiera się przy nowelizacji VAT