Rząd w ogniu krytyki

Bartosz Krzyżaniak
opublikowano: 24-10-2006, 00:00

Gabinet nie wypracował koncepcji wspierania wzrostu gospodarczego — uważają eksperci Lewiatana.

Przedsiębiorcy inaczej niż premier ocenili 100 dni urzędowania jego rządu. Według Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP), z punktu widzenia potrzeb przedsiębiorców, gospodarki i finansów publicznych, rząd zrobił niewiele, a to, czego dokonał, rokuje nie najlepiej.

— Rząd nie wykorzystał szansy, jaką daje wyższy od prognoz wzrost gospodarczy, np. na obniżanie deficytu, który w przyszłym roku mógłby wynieść nawet 25-26 mld zł, a nie 30 mld zł — uważa Małgorzata Krzysztoszek, dyrektor departamentu eksperckiego PKPP.

Jej zdaniem, w działaniach rządu nie widać nawet sygnałów, które świadczyłyby o chęci przeprowadzenia reformy finansów publicznych, a opóźnienia w przygotowaniu Polski do absorbcji funduszy unijnych przewidzianych na lata 2007-13 mogą spowodować, że przedsiębiorcom trudno będzie po nie sięgnąć.

Zdaniem PKPP, rząd nie podjął żadnych działań wspierających rozwój biznesu.

— Przedsiębiorcy oczekują uproszczenia prowadzenia działalności i liczyli na to, że w tym kierunku pójdą prace nad ustawą o swobodzie działalności gospodarczej. Tymczasem mimo iż projekt ustawy został już zaopiniowany — nie trafił pod obrady Rady Ministrów. Przedsiębiorcy nadal więc nie mają możliwości np. zawieszenia działalności. Nie zmieniły się też zasady rejestracji działalności. Projekt „jednego okienka” też nie wszedł pod obrady rządu — przypomina Katarzyna Kosakowska z PKPP.

Pracodawcy zwracają też uwagę, że rządowi Jarosława Kaczyńskiego nie udało się zmniejszyć biurokracji, czego dowodem nadmiar pozwoleń, licencji i zezwoleń. Jako „nierealną” określają natomiast podtrzymaną ostatnio przez premiera deklarację budowy 3 mln mieszkań (w tym 1,2 mln na zasadach komercyjnych).

— Premier stwierdził, iż uda się zrealizować ten plan dzięki skierowanej do Sejmu ustawie o państwowym zasobie ziemi. Problem jednak w tym, że przekazanie ziemi będącej w gestii państwa pod budownictwo mieszkaniowe nic nie zmieni. Niezbędna jest bowiem nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym, której wciąż nie ma — zauważa Małgorzata Krzysztoszek.

Przedsiębiorcy obawiają się, że kontynuacja polityki gospodarczej rządu może okazać się niebezpieczna, zwłaszcza w razie spowolnienia koniunktury. W takim przypadku PKPP spodziewa się nasilenia emigracji, a także przenoszenia działalności rodzimych przedsiębiorców do innych krajów UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Krzyżaniak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu