Rząd zaakceptował plan sprzedaży 21 proc. PZU

Wiktor Krzyżanowski
opublikowano: 25-09-2001, 14:30

Rząd zaakceptował wniosek minister skrabu Aldony Kameli-Sowińskiej dotyczący sprzedaży w trybie niepublicznym holdingowi Eureko 21 proc. akcji PZU. Z naszych informacji wynika, że cena pakietu wyniosła 2,7 mld zł. Wspólnie z BIG BG Eureko będzie więc kontrolować 51 proc. PZU, zaś emisja publiczna akcji spółki zostanie odłożona.

Według osoby zbliżonej do negocjacji, konsorcjum Eureko było zainteresowane jak najszybszym objęciem pakietu akcji PZU. Umowa może obecnie zostać podpisana jeszcze w tym tygodniu. Zgodnie z informacjami "Pulsu Biznesu" z 20 września za 21 proc. akcji towarzystwa Eureko zapłaci około 2,7 mld zł. Wynika z tego, że jedna akcja PZU kosztować będzie ponad 116,5 zł. Taka była cena minimalna ustalona w podpisanym w kwietniu aneksie do umowy prywatyzacyjnej, zgodnie z którym Eureko dostało gwarancje objęcia 21 proc. akcji PZU w chwili upublicznienia spółki.

Pod znajdującym się we wniosku MSP hasłem zmiany harmonogramu upublicznienia kryje się decyzja o odłożeniu na później wejścia PZU na giełdę.

- Sprzedaż akcji PZU konsorcjum Eureko oznacza, że Skarb Państwa zrealizuje wpływy prywatyzacyjne związane z tą spółką. Sprawa oferty publicznej nie będzie już priorytetem i będzie mogła poczekać - twierdzi nasz informator.

Decyzja resortu spowodowana jest brakiem zainteresowania inwestorów akcjami polskiego ubezpieczyciela. Aldonie Kameli- -Sowińskiej nie udało się znaleźć wystarczająco wielu chętnych, by zbudować księgę popytu. Resort zwrócił się w tej sprawie nawet do Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, oferując mu kupno pakietu wartego około 1 mld zł.

Pierwotnie harmonogram upublicznienia PZU przewidywał wprowadzenie spółki na GPW do końca tego roku, będzie więc więcej czasu na przekonanie inwestorów.

- Podtrzymujemy możliwość oferty publicznej PZU, ale możliwość jej przeprowadzenia przesunięto do końca 2002 r. - powiedziała po posiedzeniu rządu Aldona Kamela-Sowińska.

Minister dodała, że negocjacje sprzedaży pakietu 21 proc. akcji nie potrwają długo.

- W granicach około dwóch tygodni powinniśmy zamknąć transakcję - stwierdziła minister skarbu.

Zbycie 21 proc. akcji PZU w ofercie niepublicznej jest korzystne dla większości stron rozgrywających obecnie sprawę. Aldona Kamela-Sowińska będzie mogła zapisać na swoim koncie sprzedaż po dobrej cenie pakietu akcji PZU i zrealizowanie znaczącej części dochodów prywatyzacyjnych. Równocześnie będzie mogła odpierać zarzuty o niedoprowadzenie w terminie do emisji publicznej, wysuwając argumenty w postaci złej koniunktury i braku zainteresowania inwestorów.

Eureko z kolei po dwóch latach od momentu objęcia mniejszościowego pakietu PZU stanie się większościowym właścicielem spółki. Dzięki temu konsorcjum (które ma już za sobą wojnę z Andrzejem Chronowskim, byłym ministrem skarbu) będzie się musiało obawiać, że po wyborach nowa ekipa zmieni politykę i wda się w nowy spór z mniejszościowymi akcjonariuszami.

Z decyzji resortu będzie wreszcie z pewnością zadowolone obecne kierownictwo PZU, któremu nie będzie już zagrażało znalezienie się w ogniu sporów między akcjonariuszami.

Wiktor Krzyżanowski, w.krzyzanowski@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Krzyżanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rząd zaakceptował plan sprzedaży 21 proc. PZU