Rząd złapie dwie sroki za ogon

KAP
opublikowano: 09-08-2012, 00:00

Wydawać na innowacje czy ratować firmy? Skarb rozwiązał dylemat. Tylko czy pieniędzy mu starczy?

Resort skarbu od kilku miesięcy kibicuje Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) we wdrażaniu projektów innowacyjnych. ARP stawia na poszukania nowych zastosowań dla grafenu oraz budowę fabryki fundamentów wież wiatrowych w Szczecinie.

— Już zgłaszają się do nas chętni do współpracy przy projektach innowacyjnych. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z kilkoma partnerami i wkrótce poinformujemy o szczegółach — informuje Wojciech Dąbrowski, szef ARP.

Coraz częściej jednak agencja przez polityków i biznesmenów widziana jest w roli ratownika. Na swoim koncie ma już udane procesy restrukturyzacji (huty, producenci maszyn lotniczych), jak i nieudane (stocznie). Po ponad 200 mln zł pożyczki na ratowanie już zgłosiło się PBG, które opracowuje plan restrukturyzacji. Na sprzedaż agencji dwóch spółek — Sefako i Energomontażu Północ Gdynia — liczy także Polimex Mostostal, więc na rynku pojawiają się obawy, że i na pomoc, i na innowacje, agencji nie wystarczy pieniędzy.

— Agencja będzie zbywać zbędne aktywa, dzięki czemu pozyska kapitał. Bierzemy również pod uwagę jej dokapitalizowanie z naszej części Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców (FRP). Okazuje się, że gospodarka wciąż potrzebuje naszego wsparcia — mówi Rafał Baniak, wiceminister skarbu.

Agencja otrzymuje odpisy z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców (FRP), zarządzanego przez skarb państwa i zasilanego 15 proc. wpływów z prywatyzacji. Według planów na ten rok, fundusz ma uzbierać 1,5 mld zł.

Na kontach ARP natomiast już uzbierało się 1,3 mld zł. Minister nie ujawnia kwoty i celu dokapitalizowania ARP, ale według informacji „PB”, w grę wchodzi m.in. wsparcie agencji w zakupie budowlanych aktywów Polimeksu Mostostalu. Jesienią resort skarbu zaproponuje także rozwiązania modyfikujące wydatkowanie pieniędzy z FRP.

Skarb chce określić pule na innowacje i na pomoc oraz wprowadzić cykliczny nabór i ocenę projektów inwestycyjnych przedstawianych przez firmy chcące skorzystać z pożyczek z funduszu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu