Rząd zmniejsza cło na pszenicę durum

Maciej Zbiejcik
13-01-2000, 00:00

Rząd zmniejsza cło na pszenicę durum

W obliczu niedoboru zbóż na krajowym rynku, rząd postanowił zachęcić nieco rynek do importu ziarna. W związku z tym zawieszono wyższe cła na niektóre zboża. Zdecydowano się wstrzymać stawkę celną na pszenicę wysokoglutenową i mieszanki żyta z tą odmianą. Rząd podejmując taką decyzję kierował się chęcią wspomagania krajowej produkcji przerobowej oraz podniesieniem konkurencyjności polskich wyrobów wobec towarów importowanych.

JAK uspokajają przedstawiciele rządu, to posunięcie dotyczy tak naprawdę tylko jednej pozycji z taryfy zbóż — pszenicy durum. Natomiast wprowadzone przed świętami Bożego Narodzenia podwyżki ceł na zboża i produkty zbożowe nie uległy zmianie. Jednocześnie podkreślano, że polscy rolnicy nie powinni obawiać się tej decyzji rządu. Dotyczy ona bowiem produktu, którego w kraju brakuje.

RESORT rolnictwa pozytywnie odbiera tą zmianę. Według jego przedstawicieli, znacznie korzystniejsze jest zawieszenie cła niż ograniczenie go do zera, w dodatku na stałe. Dzięki procedurze zawieszania ceł nasz kraj dodatkowo może zyskać preferencje w negocjacjach z Unią Europejską dla swoich towarów. Dotychczas dla Unii Europejskiej stawka celna na pszenicę durum wynosiła 10 proc. i została czasowo zawieszona. Przejściowo będzie wynosić 1,5 proc. Natomiast dla państw członkowskich WTO, które dotąd obowiązywało 20 proc., będzie wynosić 3 proc.

TYMCZASEM w kraju podaż zbóż jest niewielka, a ceny rosną niemal z dnia na dzień. Właśnie taką sytuację wykorzystywali zwykle importerzy. Gdy tylko rynek zgłaszał dodatkowe zapotrzebowanie, natychmiast zarzucali oni naszych przetwórców tanią pszenicą, jęczmieniem, kukurydzą czy żytem sprowadzanym najczęściej z Węgier, Słowacji czy Ukrainy.

JEDNAK od ubiegłego roku sytuacja wygląda inaczej. Wprowadzenie na początku 1999 roku wysokich ceł na większość zbóż skutecznie zablokowało import. Nieopłacalne stało się sprowadzanie ziarna z zagranicy. Dodatkowo, pod koniec ubiegłego roku pojawiły się propozycje podniesienia jeszcze bardziej stawek celnych.

DUŻE ograniczenie importu zbóż oraz towarzyszące temu mniejsze zbiory ziarna w naszym kraju wywołały dużą nierównowagę na rynku. Mimo iż ceny większości zbóż są wysokie, nadal brakuje chętnych do sprzedaży tego towaru. Obecnie dochodzi do takich paradoksów, że otręby pszenne kosztują niemal tyle samo co jeszcze kilka tygodni temu pszenica paszowa. W dodatku są kłopoty z ich zakupem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rząd zmniejsza cło na pszenicę durum