Rządowe wydatki pomogły podbić PKB Korei Południowej

opublikowano: 25-07-2019, 07:02

Wzrost wydatków rządowych pomógł wesprzeć rozwój południowokoreańskiej gospodarki w II kwartale 2019 r., co pozwoliło nieznacznie wyciszyć problemy sektora technologicznego i rosnące napięcia handlowo-polityczne z Japonią.

Produkt Krajowy Brutto odnotował w okresie kwiecień-czerwiec 2019 r. dynamikę wzrostu na poziomie 1,1 proc. w porównaniu z kwartałem wcześniej, przebijając medianę oczekiwań ekonomistów, która kształtowała się na poziomie 0,9 proc. W porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. gospodarka rozwijała się w tempie 2,1 proc. i również przebiła projekcje na poziomie 1,9 proc.

Choć odnotowani znaczące odbicie po najgorszym spadku od 2008 r., inwestycje sektora prywatnego zmniejszyły się o 0,5 punktu procentowego, co wskazuje, że  to przede wszystkim inwestycje rządowe napędzały ekspansję.

Szczegółowe dane nie wyglądają tak dobrze. Rozczarowuje fakt, że udział sektora prywatnego we wzroście jest mniejszy niż oczekiwano – ocenił Park Seok-gil, ekonomista JPMorgan Chase. Uważa on, że gospodarka nie będzie w stanie w całym 2019 r. osiągnąć zakładany przez Bank Korei wzrost rzędu 2,2 proc.

W minionym tygodniu koreański bank centralny obniżył główną stopę procentową i obniżył swoją prognozę wzrostu PKB z 2,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane