Rzecznik Praw Obywatelskich złożył ślubowanie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-02-2006, 09:46

Nowo wybrany Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski złożył w środę w Sejmie ślubowanie. Kochanowski przejął urząd po dotychczasowym rzeczniku - prof. Andrzeju Zollu, którego Sejm dwukrotnie w środę oklaskiwał. "Chciałbym nie zawieść zaufania, jakim mnie obdarzono" - powiedział Kochanowski po złożeniu ślubowania.

Nowo wybrany Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski złożył w środę w Sejmie ślubowanie. Kochanowski przejął urząd po dotychczasowym rzeczniku - prof. Andrzeju Zollu, którego Sejm dwukrotnie w środę oklaskiwał. "Chciałbym nie zawieść zaufania, jakim mnie obdarzono" - powiedział Kochanowski po złożeniu ślubowania.

W swoim wystąpieniu nawiązywał do swych poprzedników - prof. Ewy Łętowskiej, która była pierwszym RPO oraz kolejnych - profesorów Tadeusza Zielińskiego, Adama Zielińskiego i Andrzeja Zolla. Ten ostatni był w środę w Sejmie i gdy Kochanowski wymienił jego nazwisko, Sejm zgotował mu owację na stojąco.

Po wystąpieniu Kochanowskiego Zollowi dziękował jeszcze w imieniu Izby i wszystkich obywateli marszałek Sejmu Marek Jurek. Wówczas prof. Zoll wysłuchał drugich oklasków. "Jest moim zadaniem kontynuacja pracy poprzedników i podnoszenie autorytetu tego urzędu" - oświadczył Kochanowski.

"W momencie tak silnego obecnie politycznego i kulturowego rozłamu, będę dążył do tego, aby urząd rzecznika był miejscem łączącym tych wszystkich, których troską jest Polska i dobro jej obywateli" - zapewniał nowy Rzecznik Praw Obywatelskich.

Kochanowski wymienił podstawowe zasady prawne Państwa Polskiego - wolność i równość obywateli, poszanowanie praw innych i nieingerowanie w ich życie prywatne, tolerancja wobec odmiennych poglądów - za wyjątkiem tolerowania dyskryminacji, poszanowanie mniejszości i praw jednostki, respektowanie swobód religijnych, wolność prasy i zgromadzeń.

"Nie ma praw i wolności bez sprawnie funkcjonujących instytucji silnego państwa prawnego, tworzonego przez wolnych obywateli. Nie ma wolnych obywateli i silnego państwa bez społeczeństwa obywatelskiego, które promuje cnoty obywatelskie i poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne. Takie państwo jest warunkiem rozwoju jednostki" - mówił Kochanowski uznając te słowa za swoje credo, nie tylko jako rzecznika.

Swą misję upatruje on nie tylko w przeciwdziałaniu naruszaniu praw i wolności, ale też w proponowaniu rozwiązań instytucjonalnych. "Działania rzecznika powinny przybliżać nas do realizacji założeń państwa prawa, tak jeszcze odległego od rzeczywistości" - mówił. Zadeklarował, że jest rzecznikiem wszystkich obywateli, niezależnie od rasy, wyznania, światopoglądu czy przynależności partyjnej.

W tej kadencji Sejmu prezes fundacji Ius et Lex Kochanowski był jedynym kandydatem na stanowisko RPO, zgłosił go klub Prawa i Sprawiedliwości. W czerwcu 2005 r. zakończyła się kadencja prof. Zolla. Wówczas Sejm poprzedniej kadencji próbował wybrać rzecznika, ale kandydatura popieranego przez PO prof. Andrzeja Rzeplińskiego nie zyskała większości.

Janusz Kochanowski urodził się 18 kwietnia 1940 r. w Częstochowie. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę doktorską nt. subiektywnych granic odpowiedzialności karnej obronił w 1980 r.

Od 1995 r. jest członkiem Okręgowej Rady Radców Prawnych w Warszawie. Od 2000 r. jest prezesem fundacji Ius et Lex. Autorem ponad 100 prac nt. prawa karnego, administracyjnego i konstytucyjnego oraz stosunków międzynarodowych. Żonaty, ma dwoje dzieci - Martę i Mateusza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane