Rzeczywistość bywa bogatsza

opublikowano: 12-08-2013, 00:00

W kręgach władzy centralnej wciąż objawiają się rozmaite inicjatywy nowelizacji prawa samorządowego, wywołujące w gminach uzasadnione obawy.

Największą nerwówkę powodują oczywiście pomysły resortu finansów, ale nie tylko. Samorządowa rzeczywistość okazuje się jednak bogatsza i wymyka się decydentom w obszarach, naprawdę wymagających uregulowania.

Gdy wybrany przez mieszkańców wójt/burmistrz urlopuje lub choruje, działa oczywiście jego zastępca. Kiedyś bywał on zatwierdzany przez radę gminy, ale po wprowadzeniu wyborów bezpośrednich powołanie stało się jednoosobowym uprawnieniem wójta/burmistrza. Teoretycznie zastępcą może zostać dowolna osoba, której najważniejszą kwalifikacją jest zaufanie szefa. Krótkotrwałe rządzenie gminą przez zastępcę jest oczywistością, staje się on jedynie administratorem. Ale sytuacja zmienia się radykalnie, gdy wójt/burmistrz z powodu choroby nie funkcjonuje… dwa lata. Przykładem może być gmina Biała Piska, gdzie burmistrz właśnie przedstawił kolejne zwolnienie lekarskie aż do 31 lipca 2014 r., czyli realnie już prawie do końca kadencji. Wynagrodzenie wypłaca mu ZUS, a nie budżet samorządu. Ważniejszy jest jednak inny wątek — czy taka anormalna sytuacja nie ośmiesza instytucji wyborów bezpośrednich? Przecież zastępca, dysponujący w długim okresie potężną władzą jednoosobową, nie ma w gminie absolutnie żadnego mandatu społecznego.

Nie ma podstawy prawnej, aby nawet przy tak długiej nieobecności wójta/burmistrza jego mandat został wygaszony. Nie jest przecież aresztowany, a jedynie chory — czyli teoretycznie wróci. Z punktu widzenia sztuki zarządzania, zwłaszcza finansami, to jednak paranoja. Ustawodawca powinien pilnie zająć się tym prawdziwym problemem, a nie grzebać przy progach ważności gminnego referendum.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Rzeczywistość bywa bogatsza