Są chętni na PPP w Dąbrowie

ANP
opublikowano: 21-06-2010, 00:00

Inwestycją wartą ponad 20 mln EUR zainteresowanych jest kilka podmiotów. W tym giełdowe spółki.

Inwestycją wartą ponad 20 mln EUR zainteresowanych jest kilka podmiotów. W tym giełdowe spółki.

Tucznawa, dzielnica Dąbrowy Górniczej, jest coraz bliżej realizacji przedsięwzięcia, które pozwoli na skomunikowanie jej z pobliskim Euroterminalem w Sławkowie i portem lotniczym w Katowicach-Pyrzowicach. W pierwszej kolejności potrzebna będzie jednak droga dojazdowa do terenów inwestycyjnych Tucznawy.

— Najważniejszym zadaniem będzie udostępnienie największego terenu inwestycyjnego w Polsce południowej inwestorom, co wpłynie na wzrost wartości inwestycji w całym regionie — mówi Henryk Zaguła, pierwszy zatępca prezydenta Dąbrowy Górniczej.

Budowę blisko 9 kilometrów oszacowano na 20 mln EUR (81,5 mln zł). I są już pierwsi chętni na jej realizację w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Wnioski o udział w postępowaniu złożyły konsorcja Mostostalu Warszawa i Acciona Infraestructuras oraz NDI i Hydrobudowy Polska. O zlecenie samodzielnie chcą się ubiegać Strabaga i MSF-Engenharia

Po ocenie wniosków wykonawcy będą zaproszeni do dialogu konkurencyjnego. To wówczas będą omawiane takie kwestie, jak m.in. opłata gminy za dostępność drogi, która będzie wynagrodzeniem wykonawcy.

W modelu PPP w tym przypadku finansowanie inwestycji, koszty realizacji czy ryzyko wad ukrytych leżą po stronie partnera prywatnego. Gmina może wziąć na siebie np. ryzyko związane z uzyskaniem decyzji administracyjnych oraz związane z ewentualnymi protestami społecznymi. Partner będzie zarabiał na utrzymaniu i administrowaniu drogi przez około 18 lat. Budowa ma zająć maksymalnie 18 miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu