Są pieniądze na ochronę środowiska

Marta Nowicka
opublikowano: 04-11-2003, 00:00

Około 1,5 mld zł NFOŚiGW wydaje na wspieranie inwestycji ekologicznych. Z tych pieniędzy mogą korzystać również małe przedsiębiorstwa.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) udziela wsparcia finansowego na realizację projektów ekologicznych w postaci pożyczek, dotacji, kredytów i dopłat do kredytów. Beneficjenci mają również szansę na częściowe umorzenie kosztów inwestycji. Według Jerzego Swatonia, prezesa NFOŚiGW, co roku fundusz przeznacza na te cele około 1,5 mld zł.

Pożyczki

Dobrze przygotowane projekty mają szansę na dofinansowanie, jeśli nie w ramach tegorocznych, to już przyszłorocznych środków.

— Na pożyczki zostało przeznaczone do końca roku 450 mln zł. Większość tych pieniędzy zostanie wykorzystana na dofinansowanie przedsięwzięć, które już zaakceptował zarząd i rada nadzorcza funduszu — zaznacza Jerzy Swatoń.

Dodaje, że kryteria uzyskania pożyczki są bardzo korzystne.

Wysokość oprocentowania pożyczek wynosi 0,6-3 proc. Okres kredytowania jest zależny od sytuacji finansowej wnioskodawcy i nie może przekroczyć 15 lat. Okres karencji w spłacie rat wynosi 12 miesięcy dla jednostek samorządu terytorialnego i ich związków oraz spółek prawa handlowego, w których udział jednostek samorządu terytorialnego wynosi co najmniej 51 proc., natomiast 6 miesięcy dla innych podmiotów.

Nowością są pożyczki sięgające 90 proc. kosztów przedsięwzięcia.

— Przy licznych zobowiązaniach gmin związanych z finansowaniem służby zdrowia, oświaty, utrzymania dróg, tworzenia nowych miejsc pracy wygospodarowanie 10 proc. własnych środków na budowę oczyszczalni ścieków, zakładu unieszkodliwiania odpadów czy zamianę tradycyjnego ogrzewania na ekologiczne jest znacznie prostsze — mówi Jerzy Swatoń.

Umorzenia

Pożyczkobiorcy mogą również liczyć na częściowe umorzenie kwoty pożyczki. Muszą jednak spełnić kilka kryteriów. Zasadniczym warunkiem jest spłata co najmniej 65 proc. wypłaconej kwoty dofinansowania. Ponadto równowartość umorzonej kwoty muszą przeznaczyć na kolejne przedsięwzięcie ekologiczne. Kwota umorzona nie może jednak przekroczyć 25 proc. wartości pożyczki i planowanego kosztu następnej inwestycji.

Dotacje

NFOŚiGW udziela także dotacji (nawet do 100 proc.). Mogą na nie liczyć wyłącznie przedsięwzięcia uznane przez fundusz za priorytetowe. Wysokość dotacji zależy od rodzaju inwestycji i jest ustalana przez radę nadzorczą i zarząd.

W przypadku finansowania przedsięwzięcia z zagranicznych środków pomoc udzielona z NFOŚiGW może sięgać 50 proc. (w 2004 r. — 70 proc.) różnicy pomiędzy kosztem zadania a przyznanym dofinansowaniem z zagranicznych środków.

— Narodowy fundusz może również udzielać dotacji na przygotowanie dokumentów związanych z realizacją przedsięwzięć, dla których Unia nie przewiduje okresów przejściowych — informuje Jerzy Swatoń.

Dotyczy to wyłącznie tych projektów, które mają być zrealizowane do roku 2005 przy udziale środków unijnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Nowicka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu