Są szanse na powrót zagranicy na GPW

analitycy DM BPS
opublikowano: 30-01-2012, 11:31

Tak uważają analitycy Domu Maklerskiego Banku BPS.

W ubiegłym tygodniu WIG20 pokonał lokalne maksimum z początku grudnia 2011 r. Zwyżka indeksu blue chipów wraz z obserwowanym od początku stycznia br. umocnieniem PLN wobec USD obrazuje poprawę sentymentu wobec Polski. Zwyżka węgierskiego BUX oraz umocnienie forinta zdaje się potwierdzad zmniejszenie awersji wobec regionu.

Krótkoterminowo czynnikiem ryzyka jest silny wzrost S&P500 od początku 2012 r. zwiększający zagrożenie korektą. Jednakże, szansa na pozostawienie do kooca 2014 r. stóp procentowych w USA na niskim poziomie powinna w średnim terminie wspierad rynek kapitałowy i ograniczad zasięg ewentualnej korekty (do blisko 1 260 pkt. czyli blisko 4%). Ponadto trwające negocjacje w sprawie restrukturyzacji zadłużenia Grecji oraz piątkowe obniżenie przez Fitch ratingu kilku krajom europejskim przypominają inwestorom o problemach zadłużeniowych paostw ze Strefy Euro.

Niemniej jednak historycznie wysokie wyceny obligacji amerykaoskich i niemieckich obrazują odpływ kapitału do tzw. „bezpiecznych przystani” i w średnioterminowej perspektywie, po ustabilizowaniu nastrojów, dają szanse na powrót inwestorów zagranicznych na rynki wschodzące, w tym i na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

Główne wydarzenia  w nowym tygodniu:

1. USA - zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (piątek)

2. Strefa Euro - indeks PMI przemysłu (środa)

3. USA - raport ADP (środa)

4. USA - indeks Chicago PMI (wtorek).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: analitycy DM BPS

Polecane