Są zainteresowani. Także spoza Polski

Grzegorz Zięba
opublikowano: 14-12-2004, 00:00

Co najmniej trzy firmy złożyły oferty na kupno upadłego zakładu. Decyzja o sprzedaży szybko jednak nie zapadnie.

Do końca tego roku nie poznamy nabywcy majątku Fabryki Wagon (FW) z Ostrowa Wielkopolskiego. Jeszcze w połowie listopada syndyk Elżbieta Kosewska-Kędzior zapowiadała, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta do połowy grudnia. Rada wierzycieli, po przedstawieniu przez syndyka ofert, zdecydowała jednak, że ostateczną decyzję podejmie pod koniec stycznia.

— Wpłynęły trzy oferty na kupno całego zakładu i jedna na część jego majątku. Dwie oferty zawierają już konkretne propozycje finansowe — mówi Elżbieta Kosewska-Kędzior.

Dodaje, że wśród oferentów są podmioty zagraniczne. Nie chciała jednak ujawnić szczegółów. Przypomnijmy, że w połowie roku chęć zakupienia Wagonu wyraził zarząd Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Nowym Sączu (ZNTK).

Zadłużona na 200 mln zł FW upadła we wrześniu 2003 r. Głównymi akcjonariuszami spółki były kontrowersyjne słowackie spółki, zarejestrowane m.in. w Szwajcarii (mające razem 53 proc. walorów) oraz skarb państwa (25 proc.). Bankructwo ostrowskiego zakładu poprzedziły strajki i protesty załogi, która domagała się ogłoszenia upadłości i odsunięcia inwestora. Nic dziwnego, FW zatrudnia 1970 pracowników i jest największym pracodawcą w południowej Wielkopolsce. Fabryka obecnie realizuje kontrakty z PKP Cargo wartości 30 mln zł na budowę i naprawy ponad 2,5 tys. wagonów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zięba

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu