SAB umacnia się w Europie

Krzysztof Maciejewski
02-03-2001, 00:00

SAB umacnia się w Europie

Analitycy oceniają, że South African Breweries utrzyma lub nawet umocni swoje przyczółki w Europie Środkowej i Wschodniej. Nie wiadomo jednak, czy stanie się tak również w Polsce.

South African Breweries, jeden z największych graczy na piwowarskich rynkach Europy Środkowej i Wschodniej, umocni zapewne swoją pozycję w naszym regionie. Z raportu Schroder Salomon Smith Barney, londyńskiej firmy inwestycyjnej wchodzącej w skład Citigroup, wynika, że południowoafrykański koncern browarniczy w najbliższych latach może liczyć na 6,4-proc. rocznego wzrostu sprzedaży. Analitycy z Londynu obawiają się jednak, że na polskim rynku piwnym może nastąpić zastój.

Fuzja dwóch czeskich browarów należących do SAB — Pilsner Ur-quell i Radegast — zakończy się w tym roku. SAB zamierza podnieść ceny na tamtym rynku — średnio o 3 proc., lecz może to wpłynąć na poziom sprzedaży. Analitycy z SSSB uważają, że również w Polsce koncern stanie przed nie lada wyzwaniem. Rosnący podatek akcyzowy i silna konkurencja ze strony największego rywala — Heinekena, prawdopodobnie spowodują, że tempo wzrostu sprzedaży spadnie. Spożycie piwa w Polsce w ciągu 10 lat wzrosło z 11,3 mln hl w roku 1990 do 22,4 mln hl w roku 1999. Mimo rosnącej konkurencji zarówno Polska, jak i Czechy pozostaną dla SAB rynkami kluczowymi. Gorzej firmie wiedzie się w Rosji i Rumunii. Zdaniem analityków z SSSB, południowoafrykańska grupa powinna rozważyć wycofanie się z tych inwestycji.

SAB jest obecny w Europie Środkowej i Wschodniej od 1993 roku — wtedy doszło do przejęcia węgierskiego Drehera. Dwa lata później koncern wkroczył do Polski, stając się głównym udziałowcem w Kompanii Piwowarskiej (znanej z marek Lech, Tyskie czy 10.5). Grupa weszła również na rynki Rumunii, Słowacji, Rosji i Czech.

Zdaniem przedstawicieli SAB, Polska od początku traktowana jest jako rynek priorytetowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Maciejewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / SAB umacnia się w Europie