Sąd apelacyjny: samorząd notariuszy złamał prawo

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-10-2005, 19:04

Sąd apelacyjny stwierdził w czwartek, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) miał rację nakładając karę na samorząd zawodowy notariuszy za wprowadzenie do kodeksu etyki zapisu uniemożliwiającego notariuszom stosowanie niższych cen za usługi notarialne - poinformował w czwartek PAP Dariusz Łomowski z biura prasowego UOKiK.

Sąd apelacyjny stwierdził w czwartek, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) miał rację nakładając karę na samorząd zawodowy notariuszy za wprowadzenie do kodeksu etyki zapisu uniemożliwiającego notariuszom stosowanie niższych cen za usługi notarialne - poinformował w czwartek PAP Dariusz Łomowski z biura prasowego UOKiK.

    Sąd tym samym oddalił apelację Krajowej Rady Notarialnej (KRN). KRN przysługuje od czwartkowego prawomocnego wyroku jeszcze kasacja do Sądu Najwyższego.

    Wcześniej o sprawie wypowiadał się dwukrotnie Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) oraz Sąd Najwyższy, który zwrócił sprawę do rozpatrzenia do sądu niższej instancji. W czerwcu 2002 r. UOKiK uznał, że KRN złamała prawo, umieszczając w Kodeksie Etyki Zawodowej Notariusza postanowienie uznające "przyciąganie klientów poprzez proponowanie niższego wynagrodzenia za usługi notarialne za przejaw nieuczciwej konkurencji iszczególnie rażący jej przypadek". Prezes UOKiK nakazał swoją decyzją zaniechanie stosowania takich praktyk przez notariuszy i nałożył na Radę karę w wysokości 36 tys. zł.

    Krajowa Rada Notarialna odwołała się od decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nie dopatrzył się on jednak naruszenia prawa. W wyroku z 14 maja 2003 r. Sąd uznał kwestionowany przez UOKiK zwrot zapisany w Kodeksie Etyki Zawodowej Notariusza za "nieokreślony" i stwierdził, że nie jest możliwe ustalenie jego zakresu.

    Prezes UOKiK podtrzymał jednak swój wcześniejszy pogląd i wniósł w związku z tym kasację do Sądu Najwyższego. Argumentował, że zapis w Kodeksie Etyki ogranicza możliwość konkurowania ze sobą notariuszy za pomocą wysokości cen. Uniemożliwia to - zdaniem UOKiK - swobodny wybór notariusza przez klientów.

    Sąd Najwyższy przychylił się do argumentacji UOKiK i przekazał sprawę ponownie SOKiK. Po drugim rozpatrzeniu sprawy, w wydanym w grudniu 2004 r. wyroku, SOKiK tym razem przychylił się do decyzji prezesa Urzędu i oddalił odwołanie Krajowej Rady Notarialnej. Samorząd notariuszy złożył apelację do sądu apelacyjnego

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane