Sąd apelacyjny: samorząd notariuszy złamał prawo

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-10-2005, 19:04

Sąd apelacyjny stwierdził w czwartek, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) miał rację nakładając karę na samorząd zawodowy notariuszy za wprowadzenie do kodeksu etyki zapisu uniemożliwiającego notariuszom stosowanie niższych cen za usługi notarialne - poinformował w czwartek PAP Dariusz Łomowski z biura prasowego UOKiK.

Sąd apelacyjny stwierdził w czwartek, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) miał rację nakładając karę na samorząd zawodowy notariuszy za wprowadzenie do kodeksu etyki zapisu uniemożliwiającego notariuszom stosowanie niższych cen za usługi notarialne - poinformował w czwartek PAP Dariusz Łomowski z biura prasowego UOKiK.

    Sąd tym samym oddalił apelację Krajowej Rady Notarialnej (KRN). KRN przysługuje od czwartkowego prawomocnego wyroku jeszcze kasacja do Sądu Najwyższego.

    Wcześniej o sprawie wypowiadał się dwukrotnie Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) oraz Sąd Najwyższy, który zwrócił sprawę do rozpatrzenia do sądu niższej instancji. W czerwcu 2002 r. UOKiK uznał, że KRN złamała prawo, umieszczając w Kodeksie Etyki Zawodowej Notariusza postanowienie uznające "przyciąganie klientów poprzez proponowanie niższego wynagrodzenia za usługi notarialne za przejaw nieuczciwej konkurencji iszczególnie rażący jej przypadek". Prezes UOKiK nakazał swoją decyzją zaniechanie stosowania takich praktyk przez notariuszy i nałożył na Radę karę w wysokości 36 tys. zł.

    Krajowa Rada Notarialna odwołała się od decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nie dopatrzył się on jednak naruszenia prawa. W wyroku z 14 maja 2003 r. Sąd uznał kwestionowany przez UOKiK zwrot zapisany w Kodeksie Etyki Zawodowej Notariusza za "nieokreślony" i stwierdził, że nie jest możliwe ustalenie jego zakresu.

    Prezes UOKiK podtrzymał jednak swój wcześniejszy pogląd i wniósł w związku z tym kasację do Sądu Najwyższego. Argumentował, że zapis w Kodeksie Etyki ogranicza możliwość konkurowania ze sobą notariuszy za pomocą wysokości cen. Uniemożliwia to - zdaniem UOKiK - swobodny wybór notariusza przez klientów.

    Sąd Najwyższy przychylił się do argumentacji UOKiK i przekazał sprawę ponownie SOKiK. Po drugim rozpatrzeniu sprawy, w wydanym w grudniu 2004 r. wyroku, SOKiK tym razem przychylił się do decyzji prezesa Urzędu i oddalił odwołanie Krajowej Rady Notarialnej. Samorząd notariuszy złożył apelację do sądu apelacyjnego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Sąd apelacyjny: samorząd notariuszy złamał prawo