Sąd kasuje przetarg tramwajowy

opublikowano: 23-08-2018, 22:00

Warszawiacy poczekają na nowe pojazdy. Trwające półtora roku postępowanie trafiło do kosza.

Wczoraj stołeczny Sąd Okręgowy wydał wyrok dotyczący zakupu przez Tramwaje Warszawskie nowych pojazdów za prawie 2,3 mld zł.

Bliski zdobycia kontraktu był koreański Hyundai Rotem, ale wątpliwości co do jego oferty miał Urząd Zamówień Publicznych (UZP). Chodziło o zastrzeżenia dotyczące poprawienia przez zagranicznego dostawcę formularza cenowego już po terminie złożenia ofert. Krajowa Izba Odwoławcza nie dopatrzyła się uchybień w jego działaniu, ale jej orzeczenie do sądu zaskarżył prezes UZP i sąd podzielił jego zdanie.

— Przetarg został więc prawomocnie unieważniony — podkreśla Marcin Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawskich.

Hyundai Rotem zaskarżył także do KIO decyzję o wyrzuceniu go z polskiego przetargu z powodu wydania przez koreański sąd zakazu udziału spółki w przetargach. Marcin Jędryczka, reprezentujący firmę, argumentował, że zakaz ten nie dotyczy Polski, był terminowy i już nie obowiązuje. KIO jeszcze zajmuje się sprawą, ale Marcin Jędryczka przyznaje, że niezależnie od jej orzeczenie sprawa jest zakończona.

Teraz Tramwaje Warszawskie mogą ogłosić nowy przetarg. To ponowna szansa nie tylko dla Hyundai Rotem, ale także innych firm, składających dotychczas oferty. W gronie tym były też Stadler i Solaris, Skoda, Alstom i Pesa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu